Konya Ergenekon'unda iki İngiliz de gözaltında

Konya Merkezli Ergenekon'a yönelik operasyo gözaltına alınan 38 kişiden 2'si İngiliz çıktı.

Konya Ergenekon'unda iki İngiliz de gözaltında


Ergenekon soruşturmasıyla bağlantılı olarak Konya merkezli başlatılan suç örgütü operasyonunda 38 kişi gözaltına alındı. Aralarında İngiliz uyruklu karı kocanın da yer aldığı 11 kentteki zanlıların “www.tekturk.org” adlı internet sitesi üzerinden “Milli duyguları istismar eden” yapı içinde hareket ettikleri anlaşıldı.

Milliyet’in aldığı bilgiye göre, İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’nce yürütülen Ergenekon soruşturması kapsamında, haklarında adli soruşturma başlatılan bazı kişilerle bağlantıları olduğu belirlenen Konya merkezli bir suç örgütüne yönelik operasyon başlatıldı. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında Konya’da 3, Ankara’da 5, İstanbul’da 13, Adana’da 1, Antalya’da 5, Bursa’da 7, Eskişehir’de 1, Isparta’da 1, İzmir’de 1 ve Muğla’da 1 olmak üzere toplam 38 kişi gözaltına alındı.

Bursa’da Donald Jr ve eşi
Grubun liderliğini Konya’da yaşayan ve bazı Ergenekon zanlılarıyla bağlantıları tespit edilen Ali Ç.’nin yaptığı ve kendisine “başkan” dedirttiği anlaşıldı. Operasyonun Bursa ayağında “suç örgütü içinde faaliyetlerde bulundukları” iddiasıyla İngiliz uyruklu bir çift de gözaltına alındı. Donald J.R. ve eşi Alice F.R. haklarındaki iddialar nedeniyle yakalanarak Konya’ya götürüldü. Isparta’da oturan emekli Albay A.K. de, dün sabah evinde gözaltına alınarak Konya’ya gönderildi. Antalya il merkezi, Alanya ve Kemer ilçelerinde de biri kamu görevlisi, biri emekli öğretmen 5 kişi gözaltına alındı.

Polis, bir süredir yurt genelinde görülen protesto eylemleri ile söz konusu örgütün internet sitesindeki provokatif değerlendirmeler arasında bağlantı olup olmadığını araştırmaya başladı. Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi ile Güvenlik Dairesi Başkanlıkları, illere ayrı ayrı gönderdikleri genelgelerde provokatif eylemlerin artarak devam edeceğini bildirmiş ve güvenlik birimlerinin dikkatli olmalarını istemişti.

Kaynak: Milliyet

 

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2010, 06:13
banner53
YORUM EKLE

banner39