banner39

Kopenhag İklim Zirvesi kilitlendi

Kopenhag İklim Zirvesi'nde görüş ayrılıklarının giderilmesi için iki gün kaldı ama çözüleceğine dair işaret yok.

Arşiv 17.12.2009, 13:36 17.12.2009, 13:43
Kopenhag İklim Zirvesi kilitlendi


Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kopenhag İklim Zirvesi'nde heyetlerin görüş ayrılıklarını gidermesi için iki gün kaldı ama anlaşmazlıkların çözümlenebileceğine dair henüz bir işaret yok.
BBC'nin haberine göre, uluslararası iklim değişikliği müzakerelerinin başkanlığını yürüten Danimarka, Kopenhag'dan kapsamlı bir anlaşma çıkmasının beklenmemesi gerektiğini dile getirdi.

Bazı konularda ilerleme sağlama ihtimalinin hala bulunduğunu belirten yetkililer, ancak Kyoto'nun yerini alacak bir uluslararası anlaşma için gelecek yıl Meksika'da yapılacak konferansın beklenmesinin gerekebileceğini vurguluyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de Kopenhag'dan gelen haberlerin iyi olmadığını söylerken, gelecek dünya liderlerinin sayısı arttıkça müzakerelerin ivme kazanabileceğini belirtiyor.

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler karbon gazı salımlarını kimin ne kadar azaltacağı, ve yoksul üllkelere iklim değişikliğine uyum sağlayabilmeleri için ne kadar yardım yapılacağı konularında anlaşamıyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso görüşmelerin çok yavaş ilerlemesinden hayal kırıklığı duyduğunu söyledi.

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez ise konferansa hitaben yaptığı konuşmada, "İklim büyük bir kapitalist banka olsaydı, zengin ülkeler onu çoktan kurtarmışlardı bile" diye konuştu.

İLERLEME SAĞLANABİLEN KONULAR

Japonya anlaşma sağlanabilirse, önümüzdeki üç yıl içinde yoksul ülkelere yapılacak yardımlar için 15 milyar dolar ayırmayı vaadetti.

Yılda 5 milyar dolarlık bu üç yıllık yardım AB'nin geçen hafta aynı konuda vaadettiği yıllık 3,5 milyar dolara eklenecek.

Bir başka küçük ilerleme de ormansızlaşmayla mücadele alanında kaydedildi. Avustralya, Fransa, Japonya, Norveç, İngiltere ve ABD'den oluşan altı ülkelik blok da ormanların yokedilmesiyle mücadeleye üç yıl üstüste ortaklaşa 3,5'ar milyar dolar mali destekle katkıda bulunacaklarını açıkladılar.

Etyopya Başbakanı Meles Zenawi Afrika Birliği adına konuşurken, zengin ülkelerden bekledikleri iklim yardımını miktarını önemli ölçüde azalttıklarını söyledi.

BUGÜN 100 LİDER KATILACAK

Bugün görüşmelere yüzü aşkın ülkenin devlet ve hükümet başkanları katılıyor. Kopenhag'a dün akşam ulaşan Çin Başbakanı Wen Jiabao, konferansa bizzat kendisinin katılmasının Çin'in iklim anlaşmasına ne kadar önem verdiğini gösterdiğini söyledi.

Wen, "Umarım bu zirve katılımcıların tümünün ortak çabalarıyla adil, makul, dengeli ve ulaşılabilir bir netice üretir" dedi.

Bugün konferansa hitaben konuşma yapacak liderler arasında Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ve İran Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinejad da var.

ABD Başkanı Barack Obama ise zirveye son gün olan Cuma günü katılacak.

Cuma günü 120'ye yakın dünya lideri 2012 yılının sonunda, Kyoto Protokolü'nün süresi bittikten sonra iklim değişikliğiyle nasıl mücadele edileceğine ilişkin küresel stratejiyi çizen bir anlaşmaya varmaya çalışacaklar.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?