banner39

Kopenhag'da göstericiler ile polis gerginliği

Danimarka'da düzenlenen BM İklim Konferansı sırasında göstericiler polisle çatıştı.

Arşiv 17.12.2009, 01:21 17.12.2009, 01:21
Kopenhag'da göstericiler ile polis gerginliği


Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Konferansı sırasında göstericiler polisle çatıştı.

Zirvenin yapıldığı alanın çevresine örülen güvenlik çitini geçmek isteyen iklim eylemcilerine polisin müdahalesi sert oldu. Polis cop ve biber gazıyla müdahale etti, 100'den fazla gösterici gözaltına alındı.

Polisin konferansın gerçekleştirildiği bölgeyi tam bir ablukaya aldığı kaydedilirken, görüşmelerde hiçbir ilerleme kaydedilmediğini ve müzakerelere ulaşmalarının engellenmesini protesto eden öfkeli eylemcilerle polis arasında arbede yaşandı.

Danimarka hükümeti zirveye katılım yüksek olunca zirveye katılabilecek eylemci kontenjanını azalttı.

Binlerce delege uzun kuyruklar oluşturduysa da, çoğu içeri alınmadı.

ZİRVEDE HAREKETLİ DAKİKALAR

Diğer yandan zirvede de hareketli dakikalar yaşandı. Danimarka Çevre Bakanı Connie Hedegaard zirve başkanlığı görevinden istifa etti. Bakanın yerine zirve başkanlığı görevini Danimarka Başbakanı Lars Lokke Rasmussen üstlenecek.

Hedegaard istifanın prosedür ile ilgili olduğunu belirterek, "Çok fazla devlet liderinin katılımı nedeniyle Danimarka Başbakanı'nın zirveye başkanlık etmesi uygundur" dedi.

Bugünkü başbakanların ve diğer liderlerin konuşma yapacağı 'yüksek düzey oturum' da, gelişmekte olan bazı ülkelerin prosedürle ilgili protestoları nedeniyle ertelendi.

Çin, Danimarkalı yetkililer tarafından seçilen prosedür sürecinin 'şeffaflıktan yoksun' olduğunu söylerken, diğerleri yeniden yazılmış metinlerin tam bir istişare olmaksızın geçirildiğinden yakındı.

ORTADA SOMUT HİÇBİR ŞEY YOK

Zirve cuma günü sona erecek. Ancak gelişmiş ülkelerin keseceği emisyon miktarları, sıcaklık yükselişini 2 ya da 1.5 derecede tutabilecek bir anlaşmaya burada varılıp varılamayacağı gibi çok sayıda temel konunun hala ele alınmadığı kaydediliyor.

BBC'nin ele geçirdiği taslak metinde nihai bir metnin en önemli kısımları konusunda hala bir karara varılmamış olduğu görülüyor.

Kaynak: Gazeteport

 

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?