banner39

Koramiral Sağdıç: Sonuna kadar takip edelim

Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Sağdıç, Dink, Rahip Santoro ve Malatya Zirve Yayınevi cinayetlerinide sonuna kadar gidilmesini istedi.

Arşiv 18.06.2010, 00:09 18.06.2010, 07:28
Koramiral Sağdıç: Sonuna kadar takip edelim


''Kafes Eylem Planı'' davasının tutuksuz sanığı Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç, "Dink, Rahip Santoro ve Malatya Zirve Yayınevi cinayetinin azmettiricilerinin, gerçek sorumlularının ortaya çıkarılması için ivme kaybetmeden bunu takip edelim'' dedi.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada savunma yapan Sağdıç, Kavalalı Emin Çavuş'un torunu olduğunu, İstanbul'da büyüdüğünü, Heybeliada'da okuduğunu ve 6 yılını orada geçirdiğini söyledi.

Sağdıç, azınlıklara karşı en hoşgörülü davrananların da bahriyeliler olduğunu ifade ederek, azınlıklara yönelik eylem yapılacağı iddialarına ilişkin, ''Bu bize atılmış çok büyük bir iftiradır. Kafes'in Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile hiçbir ilgisi yoktur. Bunu şiddetle kınıyorum. Eğer ben böyle sözde icraatlar gerçekleştirmek isteseydim SAT komandoları bana yeterdi'' diye konuştu.

Kadir Sağdıç, Beykoz'da ele geçirilen mühimmata ilişkin, ''Cephaneleri bir yere gömmeleri gerekmez, anahtarları ellerinde gidip buradan alırlar. Niye bir yere gömme ihtiyacı hissetsinler?'' şeklinde konuştu.

Mahkeme heyetinden soruşturma aşamasında ele geçirilen DVD ve CD'lerin orijinallerinin çok iyi saklanmasını isteyen Sağdıç, bunların delil niteliği taşıdığını, çok iyi korunmaları gerektiğini kaydetti.

Mail adresini kimseden gizleme gereği duymadığını dile getiren Sağdıç, internette vakit geçirecek kadar zamanı olmadığını, akşamları geç saatte gelen maillere topluca baktığını ve sildiğini anlattı.

ŞENER ERUYGUR

İkinci ''Ergenekon'' davasının tutuksuz sanığı Şener Eruygur ile Eğitim Komutanlığında toplantı yaptıkları iddiasının doğru olmadığını ifade eden Sağdıç, Eruygur'un beyin kanaması geçirdikten sonraki dönemde eşiyle Deniz Eğitim Komutanlığının gazinosuna yemek yemeye geldiğini, personelin de bunu kendisine bildirdiğini söyledi.

Sağdıç, o tarihlerde terfi etmesinden dolayı tatbikat için İstanbul'a gelen bazı amirallerin tebrik etmek için kendisine uğradıklarını kaydetti.

Gelenlerin listesine Eruygur'un adı eklenerek toplantı yapıldığının iddia edildiğini belirten Sağdıç, böyle bir toplantının olmadığını ifade etti.

2003-2005 döneminde Boğaz Komutanlığı yaptığını, Bedrettin Dalan'a yaranarak arazi almasının söz konusu olmadığını söyleyen Sağdıç, Dalan'a ait araziyi komutanlık bünyesine aldığını belirterek, arkadaşlarıyla Büyükçekmece'de kooperatif kurduğunu da dile getirdi.

''Bu davadan beraatımı talep ederim'' diyen Sağdıç, karşılarında bir komplo ve kurgu olduğunu savundu.

MÜDAHİL AVUKATLARA SESLENİŞ

Mahkeme aracılığıyla müdahil avukatlara da seslenmek istediğini belirten Sağdıç, ''Bunlar Dink davasında da avukatlar. Bizler burada beraat edeceğiz er ya da geç. Ama bunu burada bırakmayalım. Hep birlikte bizler Dink, Rahip Santoro ve Malatya Zirve Yayınevi cinayetinin azmettiricilerinin, gerçek sorumlularının ortaya çıkarılması için ivme kaybetmeden bunu takip edelim'' dedi.

Soruşturma sürecinde intihar eden Ali Tatar'ı anımsatarak, ''Bu komplonun içinde ölüm var, ölüme azmettirmek var'' diyen Sağdıç, ''Eli kanlı bir örgüt ile karşı karşıyayız. Bir ucunda içinde sütü bozuk muhbirler var. Mahkeme aracılığıyla bu örgüt hakkında suç duyurusunda bulunuyorum'' diye konuştu.

SİNİRLİ SAVUNMA

İftira ve hakaretlere uğradığını, kamuoyunda yanlış tanındığını ifade eden Sağdıç, projeksiyon sistemiyle gerçekleştirdiği ve zaman zaman sinirlenerek sesini yükselttiği savunmasında, şunları kaydetti:

''Kamuoyunda 300 kişiyi katleden cani olarak tanıtıldım. Hiç kimsenin aileme, bana bunu yapmaya hakkı yok. Ali Tatar intihar etti. Bunun hesabını komplo kuran örgüt verecek. 44 yılımı askerlikte geçirdim. Bir tek disiplin ihtarım bile yok. 20 bine yakın personelin komutanıyım. Sanık durumuna getirilmemde idari erkler de görevini yapmamıştır. Bu komplo ve iftirayı Türk adaletinin ortaya çıkaracağına eminim. Beraatım beni kısmen teselli eder. Asıl içimi rahatlatacak olan, bunu organize eden komplocuların hesap verecekleri andır.''

 

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?