banner39

Koray Aydın: Bahçeli yeniden MHP lideri olamaz

Eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, tüzük gereği Bahçeli'nin yeniden başkanlık için aday olamayacağını söyledi

Arşiv 08.04.2009, 13:34 08.04.2009, 13:56
Koray Aydın: Bahçeli yeniden MHP lideri olamaz

Eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, MHP tüzüğü gereği aynı kişinin ara vermeksizin en fazla 5 kez genel başkan seçilebileceğini belirterek, "Genel Başkanımızın bu yıl içinde yapılacak kurultayda aday olmasının önü kapalıdır" dedi.

Aydın, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den "yetkilerini kullanmasını ve olağanüstü kurultayı toplantıya çağırmasını" istedi.

Koray Aydın, Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında, 29 Mart yerel seçimlerinde MHP'nin aldığı sonucu değerlendirerek, bunun başarı olarak gösterilemeyeceğini savundu. MHP'nin aldığı yüzde 16,9'luk oy oranının "elbette bir hezimet olarak değerlendirilemeyeceğini ancak MHP'nin tarihi başarıları kaçırdığı gerçeğini de göz önünde bulundurmak gerektiğini" ifade etti.

Liderliğin MHP açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan Aydın, "Genel Başkanımız Devlet Bahçeli ile MHP'nin lider ağırlıklı bir partiden, giderek teşkilat ağırlıklı bir partiye doğru yöneldiği malumdur. Ancak bu durum, liderliğin MHP açısından taşıdığı önemi ortadan kaldırmamaktadır" diye konuştu. MHP'nin "liderlik sultası" iddiası olmayan bir parti niteliği taşıdığını vurgulayan Aydın, şunları kaydetti:

"Rahmetli Genel Başkanımız Alparslan Türkeş'in sağlığında, 9 Ekim 1994 tarihinde yapılan kongrede tüzüğümüzün 43. maddesinde yapılan bir değişiklikle siyasi parti liderinin de görev süresinin bir sınırı olduğu anlayışı 'Aynı kişi ara vermeksizin 5 defadan fazla seçilemez' hükmüyle getirilmiştir. Bu bilgiler ışığında 6 Temmuz 1997 tarihinde ilk defa genel başkan seçilen Sayın Bahçeli; 23 Kasım 1997'de ikinci defa, 5 Kasım 2000 tarihinde üçüncü defa, 12 Ekim 2003 tarihinde dördüncü defa seçilmiş, 19 Kasım 2006 tarihinde yapılan 8. Olağan Büyük Kurultay'da beşinci ve son kez seçilmiştir. Yani Genel Başkanımızın bu yıl içinde yapılacak kurultayda aday olmasının önü kapalıdır."

Bahçeli'nin, genel başkanlığı döneminde yapılan kurultayların hiçbirinde tüzüğün söz konusu maddesini değiştirmeye yönelik bir girişimde bulunmadığını anlatan Aydın, Bahçeli'nin bugüne kadar, bu maddeye uyacağını gösteren bir tavır içinde olduğunu kaydetti.

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?