banner15

Kore yarımadasında gergin günler

Kuzey Kore'nin nükleer silah test planı bölgede gerilimi tırmandırdı. Güney Kore uyarı ateşi açtı.

Kore yarımadasında gergin günler
Kuzey Kore'nin ''nükleer silah testi'' yapmayı planladığı açıklaması ardından Kore Yarımadası'nda yaşanan gerilim tırmanıyor. Güney Kore güçlerinin, Kuzey Kore askerlerinin sınırdaki askerden arındırılmış bölgeye girmesi ardından 40'a yakın uyarı atışı yaptıkları bildiriliyor.

Güney Kore, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Kuzey Kore'yi nükleer planlarından vazgeçmeye çağıran açıklamalarını da memnuniyetle karşıladığını duyurdu. Seul yönetimi, Kuzey Kore'yi altılı görüşmelere katılamaya çağırdı. Kuzey Kore'yi nükleer programından vazgeçmeye ikna etmeyi amaçlayan görüşmeler yaklaşık bir yıl önce kesilmişti.

Pyongyang yönetimi, Amerika Birleşik Devletleri'nin uyguladığı yeni mali yaptırımlar üzerine görüşmelerden çekilme kararı almıştı. Görüşmeleri yeniden başlatma girişimleri de sonuç vermedi. Kuzey Kore'nin temmuz ayında gerçekleştirdiği füze denemeleri de gerilimin tırmanmasına neden olumuştu. Pyongyang yönetimi, şimdi de nükleer silah denemeleri yapmayı planladığını söylüyor.

'Amerikan düşmanlığına karşı'

Deneme planına gerekçe olarak da ''Amerika'nın artan düşmanca tavrı karşısındaki savaşta caydırıcılığın güçlendirilmesi istendiği'' gösteriliyor. Kuzey Kore'ye göre, yedi balistik füzenin denenmesi sonrası Birleşmiş Milletler'in Temmuz ayında aldığı yaptırım kararı savaş ilanına eş.

Pyongyang, Bush Yönetimi'nin yeni mali yaptırımlarının da Kuzey Kore ekonomisini boğma ve Komünist sistemi çökertme amaçlı olduğunu vurguluyor. Pyongyang Yönetimi geçen yıl nükleer silah geliştirdiğini iddia etmişti.

Kuzey Kore
Kuzey Kore 2002'de nükleer silah üretmeye çalıştığını duyurmuştu

Ancak Kuzey Kore asla bu silahları ilk kullanan olmayacağının da altını çiziyor. Güney Kore'deki BBC muhabiri, Kuzey Kore'nin açıklamasının çok ciddiye alındığını söylüyor.

Uzmanlar Kuzey Kore'nin sekiz nükleer bombaya yetecek plütonyuma sahip olduğuna inanıyor.

Uydu aracılığıyla elde edilen fotoğraf ve görüntülerde, geçtiğimiz haftalarda deneme yapılması muhtemel bir tesiste hareketlilik olduğu yönünde sinyaller alınmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48