banner39

Kore'ye müdahale yok, ambargo var

BM, Kuzey Kore ile ilgili üzerinde anlaşmaya vardığı karar tasarısını, oybirliği ile kabul etti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Kore'ye müdahale yok, ambargo var

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi üyelerinin tamamı, Kuzey Kore'nin nükleer deneme yapmasının ardından bir karar tasarısı üzerinde bir anlaşmaya vardı. Yoğun müzakerelerin ardından kararı oylamak için bugün öğlen saatinde toplanan BM Güvenlik Konseyinin 15 üyesi, Kuzey Kore'nin nükleer deneme iddiaları için yaptırımlar içeren bir karar tasarısı üzerinde uzlaşma sağladı. Yaklaşık 40 dakika süren ve basına kapalı olarak yapılan toplantının sonunda, Güvenlik Konseyi dönem başkanı Japonya Büyükelçisi Kenzo Oshima ve ABD Büyükelçisi John Bolton kısa bir açıklama yaptı.

Oshima, Konsey'in uygun bir karar için hızlı bir oylama yapmak üzere olduğunu belirtirken, Bolton da uzlaşma sonucundan büyük memnuniyet duyduklarını ve kararı beklediklerini söyledi.

Varılan uzlaşmanın sonucunda yapılan oylamada Kuzey Kore'ye yaptırım uygulamak için hazırlanan yasa tasarısı kabul edildi. Kuzey Kore'nin BM temsilcisi, kararı reddettiklerini söyledi. Güvenlik Konseyinin 15 üyesinin tamamı tarafından desteklenen karar tasarısı, BM Şartının Yedinci Bölümünün 41. maddesi uyarınca bazı yaptırımlar içeriyor. Oybirliği ile kabul edilen karar tasarısında, Kuzey Kore'nin 9 Ekim 2006 tarihinde yaptığını açıkladığı nükleer deneme kınandı. Kararda, Pyongyang hükümetinden başka bir nükleer deneme yapmaması ya da balistik füze fırlatmaması istenirken, Kuzey Kore hükümetinin Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşmasına (NPT) uyması istendi.

BM Güvenlik Konseyi kararında, Kuzey Kore'nin balistik füze programıyla ilgili her türlü programını askıya almasının beklendiği belirtilirken, ayrıca Pyongyang'ın tüm nükleer silahlarını ve nükleer programlarını terk etmesi gerektiği vurgulandı.
Kararın önemli bir tarafı ise Kuzey Kore'nin nükleer silah ya da füze yapmasına yarayacak malzemelerin bu ülkeye, diğer ülkeler tarafından ticaretini engellemeyi öngörmesi. Karara göre, BM'ye üye devletler, askeri araçlar ve malzemelerin Kuzey Kore'ye satılmasını ve transfer edilmesini dolaylı ya da dolaysız engellemeye çağrılıyor. Ayrıca karar, bu ülkeye teknoloji transferini de engellemeye çalışıyor. Karara göre, Kuzey Kore'nin aynı transferi BM'nin üye ülkelerine ihraç etmesi de engelleniyor.

Yine karara göre, Kuzey Kore'nin nükleer, kimyasal ve biyolojik silah ya da füze programlarıyla ilgisi olduğu belirlenen kişilerin ve kuruluşların mal varlıklarının dondurulması ve bu kişilere seyahat yasağı getirilmesi öngörülüyor. Karara göre, BM ülkelerine kendi ulusal yasaları çerçevesinde ve uluslararası hukuk kurallarına uyarak, Kuzey Kore'den gelen ve bu ülkeye giden kargoları denetleme yetkisi veriliyor.

Kararda, askeri yaptırımdan sözedilmezken, diplomatik çabalara da önem verildiği ve bu kapsamda altılı görüşmelerin başlaması gerektiği vurgulanıyor. Kararda, Pyongyang'a bu görüşmelere önkoşulsuz dönme çağrısında bulunuluyor ve Kuzey Kore'nin diyaloğa yanaşması halinde bu yaptırımların kaldırılacağı bildiriliyor. Tam tersi durumda ise yaptırımların sertleşebileceği vurgulanıyor.

Bu arada, Kuzey Kore'nin BM Daimi Temsilcisi kararın oybirliği ile kabul edilmesinden sonra bir konuşma yaptı. Kuzey Kore hükümetinin Güvenlik Konseyi kararını tamamen reddettiğini söyleyen temsilci, kendisinden sonra Güney Kore temsilcisini dinlemeden salondan çıktı. ABD'nin BM Daimi Temsilcisi John Bolton olayı protesto ederek, ikinci kez Kuzey Kore temsilcisinin konuşmasını yaptıktan sonra Güvenlik Konseyi'ni terk ettiğini söyledi. BM kaynakları bu kararın, Kuzey Kore'ye verilen çok güçlü ve açık bir mesaj olduğunu, Kuzey Kore'nin tutumunu gözden geçirmesi gerektiğini belirtiyorlar.

TEPKİLER

BM Güvenlik Konseyinin Kuzey Kore ile ilgili aldığı kararı reddettiklerini açıklayan Kuzey Kore Büyükelçisi Pak Gil Yon, BM'yi çifte standart uygulamakla suçladı. BM Güvenlik Konseyinin 1718 sayılı kararı aldıktan sonra bir açıklama yapan Büyükelçi Pak Gil Yon, Güvenlik Konseyinin Kuzey Kore'ye yaptırımlar içeren kararının oybirliğiyle kabul edilmesinden dolayı hayal kırıklığı yaşadıklarını ve kararı tamamen reddettiklerini ifade etti.

Kuzey Kore halkının nükleer testi güvenli bir şekilde yaptığını iddia eden Büyükelçi Yon, ülke olarak diyalog ve müzakerelere açık olduklarını ve sorunun bu yollarla çözülmesi gerektiğine inandıklarını belirtti. Yon, Bush yönetiminin ise kendilerine karşı yaptırım siyasetiyle cevap verdiğini, BM'nin de aldığı ''zorlayıcı'' kararın bu yönde olduğunu ve bunun çifte standart olduğunu savundu. Kuzey Kore büyükelçisi, BM kararının ABD'nin kendisine yönelik nükleer tehdidini ve baskısını ise görmezden geldiğini söyledi. BM'nin tarafsızlığını tamamen kaybettiğini savunan Pak Gil Yon, ABD'nin Kuzey Kore'ye karşı baskısını arttırmaya devam etmesi halinde, Kuzey Kore'nin bunu ''savaş ilanı'' addedip buna karşı fiziksel tedbirler almaya devam edeceğini vurguladı.

FRANSA MEMNUN

Fransa Dışişleri Bakanlığı, BM Güvenlik Konseyinin Kuzey Kore'ye yaptırım kararının memnuniyetle karşıladığını açıkladı.
Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy, kararın ardından yaptığı yazılı açıklamada, uluslararası toplumun nükleer denemede bulunduğunu açıklayan Kuzey Kore'ye karşı birlik içinde ve kararlı olmasının esas olduğunu belirterek, "Kuzey Kore'nin tehdidi ve nükleer silahların yayılmasına ilişkin başka krizler karşısında, uluslararası toplumun birlik içinde hareket etmesi ve örnek gösterilecek bir kararlılık sergilemesi esastır" ifadesini kullandı.
Douste-Blazy, BM Güvenlik Konseyinin oybirliğiyle aldığı bu kararla, Kuzey Kore'nin bu hareketinin hoş görülemeyeceğini açıkça gösterildiğini de kaydetti ve mevcut krize diplomatik ve barışçı düzenlemenin temellerinin de ortaya koyulduğunu ifade etti.

BUSH: "KUZEY KORE'YE HIZLI VE SERT BİR MESAJ GÖNDERİLDİ"

ABD Başkanı George Bush, BM Güvenlik Konseyinin Kuzey Kore'yle ilgili aldığı kararla, bu ülkeye "hızlı ve sert bir mesajın gönderildiğini" söyledi. Bush, Beyaz Saray'da gazetecilere yaptığı kısa açıklamada, "BM'nin bu kararı, 'Kore yarımadasını nükleer silahlardan arınmış görmek istediğimiz konusunda kararlılığımızda birleştiğimizi' söylüyor" dedi. Kuzey Kore'nin daha iyi bir yolda ilerleme şansının bulunduğunu belirten Bush, bu ülkeye, nükleer silah programına son verdiği takdirde ABD ve diğerlerinin yardım edebileceği sözünü verdi.

KUZEY KORE, BM'NİN KARARINI REDDETTİ

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore ile ilgili üzerinde anlaşmaya vardığı karar tasarısını oybirliği ile kabul etti. Kuzey Kore'nin BM temsilcisi, kararı reddettiklerini söyledi. Güvenlik Konseyinin 15 üyesinin tamamı tarafından desteklenen karar tasarısı, BM Şartının Yedinci Bölümünün 41. maddesi uyarınca bazı yaptırımlar içeriyor. Oybirliği ile kabul edilen karar tasarısında, Kuzey Kore'nin 9 Ekim 2006 tarihinde yaptığını açıkladığı nükleer deneme kınandı.

Kararda, Pyongyang hükümetinden başka bir nükleer deneme yapmaması ya da balistik füze fırlatmaması istenirken, Kuzey Kore hükümetinin Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşmasına (NPT) uyması istendi. BM Güvenlik Konseyi kararında, Kuzey Kore'nin balistik füze programıyla ilgili her türlü programını askıya almasının beklendiği belirtilirken, ayrıca Pyongyang'ın tüm nükleer silahlarını ve nükleer programlarını terk etmesi gerektiği vurgulandı.

Bu arada, Kuzey Kore'nin BM Daimi Temsilcisi kararın oybirliği ile kabul edilmesinden sonra bir konuşma yaptı. Kuzey Kore hükümetinin Güvenlik Konseyi kararını tamamen reddettiğini söyleyen temsilci, kendisinden sonra Güney Kore temsilcisini dinlemeden salondan çıktı. ABD'nin BM Daimi Temsilcisi John Bolton olayı protesto ederek, ikinci kez Kuzey Kore temsilcisinin konuşmasını yaptıktan sonra Güvenlik Konseyi'ni terk ettiğini söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?