banner15

Körfez fonları MÜSİAD Fuarına geliyor

MÜSİAD Fuarı, yatırım yeri arayan milyarlarca dolarlık Körfez fonlarını, Anadolu Kaplanlarının ayağına getirecek.

Körfez fonları MÜSİAD Fuarına geliyor

Türkiye'nin en büyük katılımlı ikinci fuarı olma özelliği taşıyan MÜSİAD Uluslararası Fuarı, bu yıl milyarlarca dolarlık Körfez fonlarını, Anadolu Kaplanları olarak ifade edilen reel sektörün ayağına getiriyor. Fuara yaklaşık 50 ülkeden bin 500 işadamı ve devlet yöneticisinin, toplamda ise 170 bin ziyaretçinin katılması bekleniyor. Fuarın tanıtımı amacıyla Feshane Kültür Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Dr. Ömer Bolat, bu yıl 11'ncisi düzenlenecek fuar ve 10'ncusu düzenlenen Uluslararası İş Forumu'nda (IBF) yatırım ve işbirliği anlaşmaları ile reel ekonomiye en 2 milyar dolarlık katkı sağlayacaklarını söyledi. Fuar ve iş forumuna Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da özel önem verdiğini ifade eden Bolat, Dubai Başbakan Yardımcısı Şeyh Muhammed Bin Raşid El-Maktum'un Başbakanın özel davetlisi olduğunu vurguladı. IBF'i "Afro-Avrasya'nın ticaret ve yatırım arenası" olarak nitelendiren Bolat, bu yılki forumda İKÖ ülkelerinde küresel pazarlar için yatırım ortaklıklarının konuşulacağını bildirdi. Bolat, "Forum, rotasını Türkiye'ye çeviren petrol zengini Körfez sermayesi ile küresel pazarları zorlamaya başlayan Anadolu Kaplanları arasındaki ortak yatırımları tetikleyecek" dedi.

 

Her yıl milyar dolar çekebilir

 

Organizasyon ile Körfez sermayesi başta olmak üzere yatırım için yer arayan yabancı sermaye ile 2 bin 700 MÜSİAD üyesi Anadolu Kaplanını buluşturacaklarını dile getiren Bolat, Türkiye'ye her yıl 8-10 milyar dolar Körfez sermayesi çekmenin mümkün olduğunu kaydetti. IBF kongresinde Türkiye'nin yabancı sanayi ve portföy yatırımlarını çekebilmesi için ticari avantajlarına ilişkin sunumlar ve ikili görüşmelerin yapılacağına dikkat çeken Bolat, şunları söyledi: "Fuar ve IBF, İslam ülkeleri arasında tarihî İpek Yolu misyonunu canlandıracak. Yenilikçi ve teknolojik ürünleriyle küresel pazarlara açılmaya hazırlanan "Anadolu'nun yeni devleri" için de "dünyayı küçültecek, işleri büyütecek."

 

IBF'nin, Afrika, Asya ve Ortadoğu'yu kapsayan coğrafyada; ortak sosyal değerlerin ve kültürel mirasın paydaşları arasındaki tarihi "İpek Yolu" birikimini Afro-Avrasya Ortak Pazarı'na dönüştürmeyi amaç edinen bir platform olduğunu söyleyen MÜSİAD Başkanı Bolat, bu amaç doğrultusunda işadamları arasındaki ticari ilişkileri artırmak, küresel iş ağları kurmak ve ortak projeler gerçekleştirmek için çalıştıklarını söyledi.

 

Fuar bu yıl yüzde 60 büyüdü

 

MÜSİAD 11. Uluslararası Fuarı ve 10. IBF Forumu, CNR Expo Center ve Grand Cevahir Otel'de, 22-26 Kasım'da eşzamanlı olarak gerçekleştirilecek. 22 ülkeye heyet gönderilerek tanıtım çalışması yapılan fuarın iki yıl öncesine göre yüzde 60 büyüdüğü belirtildi. MÜSİAD Fuarı bu yıl 27 bin metrekarelik kapalı alanda 350 firmanın katılımıyla gerçekleştirilecek. Bu firmaların 50'si yabancı. Ayrıca şu ana kadar 1500 yabancı işadamından 'katılım bildirimi' alındı. Fuara bu yıl toplam 170 bin ziyaretçinin katılımı bekleniyor. Açılışını Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen'in yapacağı fuar, üç salonda; makine, elektronik, dekorasyon, inşaat, tekstil, giyim, hizmet, otomotiv, gıda ve ambalaj sektörlerini bir araya getirecek. Fuar ve forum, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ), İslam Kalkınma Bankası (İKB),  DTM, KOSGEB, İTO, İBB ve THY'nin desteğiyle gerçekleştirilecek.

 

Suriye CNR'a ticaret köyü kuracak

 

Yapılan görüşmelerde özellikle Arap işadamlarını Türk firmalarıyla işbirliği ve ortaklık yapmaya istekli, heyecanlı gördüklerini açıklayan MÜSİAD Başkanı Bolat, "Ülkemizin dış ticaretine ve Türkiye markasının globalleşmesine ciddi bir katkı sağlayacak bu işbirliği heyecanının gerçekleşmesi için üzerimize düşeni yapmaya hazırız" diye konuştu. Her yıl fuar öncesinde bir "partner ülke" seçildiğini belirten Ömer Bolat, 2006'nın "partner ülke"sinin Suriye olduğunu kaydetti. Bolat'ın verdiği bilgiye göre, Suriye'nin Başbakan Yardımcısı Dr. Abdullah Dardari ve 100 işadamıyla katılacağı fuarda 400 metrekarelik alanda "Şam Ticaret Köyü" kurulacak, ülkeye has ürün ve hizmetler sergilenecek. Yenilikçi "Anadolu Kaplanları"nın güç birliğine ve küresel partnerliklere imkan sağlamak amacıyla iki yılda bir düzenlenen fuarın en önemli misyonu, İstanbul'u Afro-Avrasya'nın ticari ve kültürel merkezi konumuna getirebilmek. Fuarın bu yıl ki ana teması "Rekabetin İtici Gücü Yenilikçilik" olarak belirlendi.

 

Milyar dolarlara yön veren isimler biraraya gelecek

 

10. Uluslararası İş Forumu ve MÜSİAD 11. Uluslararası Fuarı'na; İslam Ticaret ve Sanayi Odası, İslam Kalkınma Bankası ve İKÖ başkanlarının yanı sıra Suriye, Mısır, Kuveyt, BAE, S. Arabistan, Cezayir, Fas, İran, Pakistan, Kazakistan, G. Afrika, Avustralya ve Singapur'dan başbakan, bakanlar ve oda başkanları katılacak. Fuara katılacak isimler arasında Dubai Başbakan Yardımcısı Şeyh Muhammed Bin Raşid El-Maktum, Abudabi Emiri Şeyh Halife bin Zayed El-Nahyan, Güney Afrika Başbakanı İbrahim Resul, Kuveyt Maliye Bakanı Bader Mişari El-Humeydi, Suudi Arabistanlı prens ve işadamı Walid Bin Tallal, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Pakistan Başbakanı Şevket Aziz gibi isimler dikkat çekiyor.

 

Basın toplantısına IBF Başkanı Erol Yarar, MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Gazi Mısırlı, Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Dursun Topçu ve Genel Sekreter Dr. Nihat Alayoğlu da katıldı.

 

Dünyanın gözü IBF’te olacak

 

IBF'nin bu yılki ana teması "İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Üyeleri Arasındaki Yatırım Ortaklıkları." Forumda, İKÖ üyesi 57 ülkenin ekonomik işbirliği ve ortak yatırımların önündeki engellerin nasıl kaldırılabileceği konuşulacak. İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun da "özel davetli" olarak katılacağı forum, son yıllarda rotasını Türkiye'ye çeviren petrol zengini Körfez sermayesi ile küresel pazarları zorlamaya başlayan Anadolu Kaplanları arasında yatırım ortamına zemin hazırlayacak.

 

İstanbul'da 5. kez toplanacak

 

MÜSİAD Kurucu Başkanı Erol Yarar'ın başkanlığını yürüttüğü IBF (Uluslararası İş Forumu) 1995 yılında kuruldu. Önceki yıllarda dört kez daha İstanbul'da düzenlenen IBF kongreleri bugüne kadar 6 ayrı ülkede gerçekleştirildi. Uluslararası İş Forumu'nun (IBF) ilk kongresi 1995 yılında Pakistan'ın Lahor şehrinde yapıldı. IBF kongrelerinin ikinci (1996), üçüncü (1997) ve dördüncüsü (1998) MÜSİAD'ın ev sahipliğiyle İstanbul'da düzenlendi. Daha sonra sırasıyla; 5. IBF Kongresi 2000'de Cape Town'da (G. Afrika Cumhuriyeti), altıncısı 2001'de Kuala Lumpur'da (Malezya), yedincisi 2003'te Tahran'da (İran), sekizincisi 2004'de İstanbul'da ve son olarak dokuzuncusu geçtiğimiz 2005 yılında Cidde'de (S.Arabistan) yapıldı.

 

Haber: Yılmaz Yıldız

Kaynak: Yeni Şafak

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48