banner39

Körfez Savaşı'ndan kalan ilaçlar hastalara satıldı

Esenler Tekstil Kent'teki bir iş yerinin deposunda, Amarikan ilaç firmalarının Körfez Savaşı'nda kullanılmak üzere Türkiye'ye getirdiği tarihi geçmiş 40 bin kutu ilaç ele geçirildi

Arşiv 21.04.2007, 12:27 21.04.2007, 12:36
Körfez Savaşı'ndan kalan ilaçlar hastalara satıldı

Amerikan ilaç firmalarınca imal edilerek Birinci Körfez Savaşı'ndan önce Irak'a gönderilmek üzere Türkiye'ye getirildiği tahmin edilen yaklaşık 40 bin kutu ilaç bulundu.

Bir depoda ele geçirilen malzemelerin piyasa değerinin ise 1 milyon 142 bin YTL olduğu bildirildi.

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Esenler Tekstil Kent'teki bir işyerine ait depoda yurtdışından kaçak olarak getirilen binlerce kaçak ilaç tutulduğu bilgisini aldı. Depoda arama yapan ekipler 40 bin 454 kutu grip ilacı, bin 427 adet serum, bin 440 adet enjeksiyon ele geçirdi.

Olayla ilgili A.Ç. ve M.T. gözaltına alınırken, 2 kişinin de arandığı kaydedildi. İlaçların 12 farklı Amerikan ilaç firmasınca imal edildikleri bildirildi. Bu ilaç firmaları arasında Türkiye'de temsilciliği bulunan Abbot, Bohringer Ingelheim, Shering Corporation ve Procter Gamble şirket yetkililerinin bilgilerine başvurulacağı ifade edildi.

 Bazı ilaçların son kullanım tarihlerinin 11 yıl önce bittiği belirtildi. Polis yetkilileri, ilaçların 1991 yılındaki Birinci Körfez Savaşı'ndan önce Irak'a gönderilmek üzere Türkiye'ye getirildiğini tahmin ettiklerini belirtti. İlaçların Türkiye'ye giriş tarihini belirlemeye çalışan polis, ilaçların 1 milyon 142 bin YTL değerinde olduğu bilgisini verdi. Piyasaya sürülmek üzere çalıntı ve kullanım süreleri geçmiş ilaçların ele geçirilmesi dikkatleri ilaç satışı ve dağıtım ağı üzerine yoğunlaştırdı.

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü Mahmut Tokaç ise ecza depolarının, bakanlık tarafından 6 ayda bir denetlendiğini belirterek bu konuda bir sıkıntı olmadığını kaydetti. Tokaç, sahte ve günü geçmiş ilaçların piyasaya sürülmesinin önüne geçilmesi için çalışma yürüttüklerini ifade etti.

Kaynak: Zaman

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?