Körfez Ülkeleri Ortadoğu ekonomisini büytecek

Ekonomik krizin etkilerini atlatan Körfez ülkeleri Ortadoğu'daki ekonomik büyümeyi hızlandıracak.

Körfez Ülkeleri Ortadoğu ekonomisini büytecek


Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
 
Petrol üreticisi Körfez ülkelerinin ekonomik krizin etkilerini atlatarak bu yıl yüzde 4.4'lük büyüme göstereceği ve artan petrol fiyatları neticesinde Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki büyümede önde gideceği bildirildi.

Washington merkezli Dünya Bankası tarafından bölge ekonomileri üzerine hazırlanan rapora göre altı üyeden oluşan Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri geçen yıl sadece yüzde 0.8'lik büyüme gösterdi.

Raporda, küresel ekonomiyle beraber Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinin finansal krizden kurtulmaya başladığı, dış talepten gelen olumlu katkı ve iç piyasadaki hareketlenme neticesinde 2010'da yüzde 4.4'lük büyüme beklendiği ifade edildi.

Raporda ayrıca Körfez ülkelerinin ekonomik büyümede başı çektiğini ve akan sıcak para ve doğrudan yabancı yatırımcılar neticesinde bunun diğer Ortadoğu ve Körfez ülkelerine olumlu etki yapacağı savunuldu. Raporda dünyada tüketilen ham petrol ihtiyacının yüzde 15'inin Körfez ülkelerinden sağladığı vurgulandı.

Özellikle Asya gibi gelişen pazarlardaki iyileşme ve küresel ekonomideki olumlu gelişmler neticesinde petrolün varil fiyatının 80 dolarla son bir yıldaki en yüksek seviyesine ulaştığı belirtilen raporda, Amerika Birleşik Devletleri'nin de petrole olan ihtiyacının 2 Nisan'a kadar olan dört haftalık dönemde bir önceki yılda aynı döneme kıyasla yüzde 1.9 artış gösterdiğine dikkat çekildi.

Hidrokarbon uzmanları, fiyatların zirveye çıktığı zamana kıyasla daha düşük de olsa 75-85 dolar varil fiyatının petrol ihracatları için uygun olduğunu belirtti.

Dünya Bankası raporunda ayrıca para transferleri ve göçmen işçi konusuna da değindi. Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine kendi işçileri tarafından transfer edilecek para miktarının 2010'da yüzde 1.3, 2011'de ise yüzde 3.4 artması bekleniyor. Bunun yanı sıra Körfez'de göçmen işçilere olan talebin Avrupa'ya kıyasla çok daha hızlı olacağı tahmin ediliyor.

Körfez ülkelerinin güçlü finans kaynaklarına sahip olduğu ve uzun vadeli altyapı projelerine devam ettiği hatırlatılan raporda Avrupa'da ise tam tersine korumacılığın arttığı ve yabancı işçilerin sınırlardan geçişine kısıtlamalar konulduğu kaydedildi.

Son olarak bölge ülkelerinin kendi vatandaşları için yeteri kadar iş imkanı oluşturamadığı vurgulandı. Yaşam standartlarının neredeyse durağanlaştığı ve hane başına düşen gelirlerde yeteri kadar artış sağlanamadığı belirtildi. İstatistiklere göre son beş yılda işsizlik oranı yüzde 11'e gerilerken 15-24 yaş arası gençler arasında bu oran yüzde 25 olarak kaydedildi.
 
 

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2010, 01:39
banner53
YORUM EKLE

banner39