banner39

Körler Futbol Kupası başlıyor

Körler Dünya Futbol Kupası Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te bugün başlıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Körler Futbol Kupası başlıyor
Körler Dünya Futbol Kupası Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te bugün başlıyor. Finallerde sekiz ülke kupa için mücadele edecek. Brezilya ve Arjantin en favori takımlar olarak gösteriliyor. Kupa için Latin Amerika ve Avrupa'dan üçer, Asya'dan da iki takım yarışacak.

Turnuvada maçların özel kuralları var. Takımlar beşer kişiden oluşuyor. Sadece kaleciler görebiliyor. Diğer oyuncular, maçtan önce göz doktorları tarafından muayene ediliyor. Her takımın beş yedek oyuncu oynatma hakkı var.

Hem saha hem de top normal futbol karşılaşmalarındakile göre küçük. Oyuncuların duyabilmesi için topun içinde metal parçalar var. Oyuncuların topu duymalarını engelleme riski nedeniyle seyircilere sadece gol sonrası tezahürat yapma izni veriliyor.

Sahanın kenarı duvarla çevrili. Top sürekli oyunda kalıyor. Karşılaşmalarda off-side yok. Her iki takımın direktörü, saha kenarından taktik vererek oyuncuları yönlendiriyor. 25'er dakikalık devreler halinde oynanan maçlarda topu isteyen oyuncu bağırmak zorunda.

Futbolcular görmemesine rağmen gözlerine bant takmak zorunda. Bu uygulamaya, geçtiğimiz turnuvalarda gören bir futbolcunun kör taklidi yaptığının anlaşılması sonrasında başlandı. Turnuvaya katılan ülkelerde körler takımı futbol federasyonlarınca finanse ediliyor.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?