banner39

Korsanlar balıkçı teknesi kullanıyormuş

Kaçırdıkları gemiler nedeniyle sorun olan Somalili korsanlar, Mısır balıkçı teknesini kullanıyormuş.

Arşiv 09.04.2009, 22:07 10.04.2009, 09:58
Korsanlar balıkçı teknesi kullanıyormuş

- Aden Körfezi'ndeki korsanlığı izleyen Ecoterra International adlı sivil toplum kuruluşu, Somalili korsanların ücret karşılığında bir Mısır balıkçı teknesini ulaşım için kullandıklarını ortaya çıkardı.

Yapılan açıklamada, Mısır balıkçı gemisinin, gelen sinyallere göre, Somali'nin kuzey açıklarında Aden Körfezi'nde korsanların hizmetinde ve ana gemi olarak kullanıldığının belirlendiği kaydedildi.

Bu teknenin korsanlarca ele geçirilmediğini, bir korsan grubu tarafından daha önce elde edilen bir ganimetin parasıyla nakit ödenerek kiralandığı belirtilen açıklamada, korsanların seyahatlerini de geminin mürettebatıyla yaptıkları ifade edildi.

Korsanların çoğu ana gemilerinin Yemen balıkçı tekneleri olduğunu belirten Ecoterra, Mısır bandıralı bir gemiden sinyal gelmesinin, korsanların kurbanlarını çekme şansını arttırdığına işaret ettiler.

Somalili korsanlar, son 1 haftada 6 yabancı tekneyi, 2008'de de 50 kadarını ele geçirerek, milyonlarca dolar fidye koparmayı becerdiler.

Bu arada Somalili korsanlar tarafından kısa süreliğine ele geçirilen ABD bandıralı 17 bin grostonluk "Maersk Alabama" adlı yük gemisi, bordasında koruma görevinde bulunan silahlı muhafızlar eşliğinde Kenya'nın Mombasa limanına doğru gidiyor.

Amerikan CNN haber kanalı, kaptanı hala geminin bir kurtarma filikasında korsanlar tarafından rehin tutulan yük gemisinin bordasında 18 silahlı muhafız bulunduğunu duyurdu.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) da Amerikalı kaptanın rehin alınmasıyla doğan sorunun "barışçıl" biçimde çözümlenmesini umduğunu açıklarken, ABD Deniz Kuvvetleri, korsanlarla pazarlık edilmesi için Amerikan Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) yardım etmesi çağrısında bulundu.

Öte yandan, Aden Körfezi'nde Somali açıklarında, bugün korsanların saldırısına uğrayan Yunan armatörlere ait 2 yük gemisi kurtulmayı başardı.

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?