banner39

Korsanlar uçağı oyuncak hamurla kaçırdılar

KKTC- İstanbul seferini yapan uçağı kaçıran korsanların amacı ABD'yi protesto etmekti.

Arşiv 18.08.2007, 13:12 18.08.2007, 16:11
Korsanlar uçağı oyuncak hamurla kaçırdılar

Lefkoşa-İstanbul seferi sırasında iki hava korsanı tarafından İran'a kaçırılmak istendikten sonra yakıt ikmali yapılmak üzere Antalya Havalimanı'nda bekletilen uçaktaki iki korsanın teslim olduğu bildirildi.

Antalya Vali Yardımcısı Hayrettin Balcıoğlu, uçağı kaçırdığı bildirilen iki kişinin teslim olduğunu belirterek, "Teröristler alındı, olay bitti" dedi.

Uçaktan alınan hava korsanları, polis ekiplerince bir araca alınarak pistten uzaklaştırıldı.

Uçak kaçıran eylemcilerin elindekinin bomba değil, oyun hamuru olduğu açıklandı.

dakika dakika...

Saat 06.45
- Atlasjet Havayolları'nın, World Focus Havayolları'ndan kiraladığı MD-83 tipi KKK 1011 sefer sayılı tarifeli uçağı saat 06.45'te İstanbul'a gelmek üzere 136 yolcu ve 6 mürettebatı ile Lefkoşa'daki Ercan Havaalanı'ndan kalktı. Böyle bir olay yaşanmasaydı uçağın saat 08.10'da Atatürk Havalimanı'na inmesi bekleniyordu.

Saat 07.15 - Havalandıktan yaklaşık 15 dakika sonra Kıbrıs'ta üniversite öğrencisi olan İran uyruklu oldukları belirtilen iki kişi kokpit kapısına yönelip, elerinde bomba olduğunu ve İran'a gitmek istediklerini söyleyip kokpit kapısını zorlayarak açmaya çalıştı.

Saat 08.05 - Kapıyı açmayan uçağın kaptan pilotu Faruk Çağamlı ile yardımcısı Cemal Doğaner korsanlara, yeterli yakıtları olmadığını söyleyip en yakın havaalanı olan Antalya'ya inmeleri gerektiğini iletti. Ve saat 08.05 itibariyle havalimanına indi. Pilotun kaçırıldıkları bilgisini iletmesi üzerine emniyet güçleri, sağlık ekipleri, ve havalimanı yetkilileri uçağın çevresinde önlem alıp beklemeye başladı. Kıbrıs ve İstanbul'daki yolcu yakınları havalimanlarına geldi.

Saat 08.05- Antalya Havalimanı 3-6 pistinde park eden uçağın pilotları korsanların içeri girip, kendilerine rehin alarak uçağı tekrar havalandırmalarını önlemek için kokpit camından çıkarak, uçaktan ayrıldı. Bu sırada Antalya, Ankara ve İstanbul'da ilgili birimler tarafından kriz masası kurulup, hava korsanları ile irtibata geçildi.

Saat 09.30 - Oksijen yetersizliği nedeniyle uçağın yan kapıları açıldı. Korsanlar uçaktaki yaşlı, kadın ve çocuk yolcuları serbest bıraktı. Bunun üzerine bütün yolcular panik içinde uçaktan atladı. Yolcular atladığı sırada uçağın arka kuyruk kanatlarından biri kırıldı. Korsanlar yolcuların hareketliliği karşısından hiçbir tepki göstermedi. Bu sırada korsanlarla irtibata geçildi ve pazarlık başladı.

Saat 10.00 - Korsanlar, İran, Suriye olmazsa başka bir Ortadoğu ülkesine gitmek istedikleri iletti. Uçakta 3 yolcu ile 2 hostes kaldı. Uçağı, ABD'yi protesto için kaçırdıkları bildirilen korsanlarla pazarlık halen devam etti. Uçağın yolcuları şu anda Antalya havaalanında bekletiliyor. Atlasjet'in İstanbul'dan göndereceği başka bir uçakla yolcular, İstanbul'a getirileceği belirtildi.

Saat 12.55 - Uçakta bulunan 2 yolcu da serbest bırakldı. Uçakta sadece 3 mürettebat kaldı.

Saat 13.00 - Uçakta bulunan 3 mürettebat da serbest bırakıldı.

Saat:13.02 - Cihan Haber Ajansı, hava korsanlarından ıÜüFilistin uyruklu korsanın isminin Muhammet Aziz Talip, Türk uyruklu hava korsanının ise Mehmet Reşat Özlü olduğunu açıkladı.

Saat 13.04 - Korsanlar teslim oldu. Yaklaşık 4.5 saat süren uçak kaçırma olayı sona erdi.

OPERASYONDAN KARELER İÇİN TIKLAYIN

ÖĞRENCİ DEĞİLLER

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC) Doğu Akdeniz Üniversitesi'nin (DAÜ) Rektörü Prof. Dr. Halil Güven, Lefkoşa-İstanbul seferini yapan Atlasjet uçağını kaçıran iki hava korsanının, KKTC'de üniversite öğrencisi veya DAÜ'de öğrenci olmadıklarını açıkladı.

Prof. Dr. Güven, hava korsanlarının DAÜ öğrencisi olduklarını yalanlayarak, "Korsanlar ne bizim öğrencimiz, ne de KKTC'deki üniversitelerden birinde öğrenci" dedi.

Prof. Dr. Halil Güven ayrıca, korsanların KKTC'de üniversite öğrencisi olduğu spekülasyonunun Ada'da çok fazla üniversite olmasından kaynaklanabileceğini bildirdi.

KİMLİKLERİ BELLİ OLDU

Korsanların kimlikleri konusunda şu ana kadar en net bilgi KKTC'den geldi.
KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Salih Usar, Lefkoşa-İstanbul seferini yapan AtlasJet uçağını kaçıran iki hava korsanının İran uyruklu olduğunun belirlendiğini açıkladı.

İstanbul seferini yaparken kaçırılan ve Antalya Havaalanı'na zorunlu iniş yapan AtlasJet uçağını kaçıran hava korsanlarının isimlerinin Mehmet Reşat Özlü ve Filistin uyruklu Muhammed Aziz Talip olduğu belirtildi.

AMERİKA'YI PROTESTO İÇİN
 
Usar yaptığı açıklamada, korsanların ABD'yi protesto etme amacıyla bu eylemi düzenlediklerini kaydetti. Ercan Havaalanındaki güvenlik önlemlerine de değinen Usar, güvenlik kameralarının incelendiğini belirtti.

Hava korsanlarının Tahran'a gitme konusundaki ısrarlarını pazarlıklar boyunca sürdürdü. Önce yolcuları serbest bırakan korsanlar sonra kendileri
 

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?