banner39

Köşk, Atatürk'ün konuşmasını referans gösterdi

Cumhurbaşkanı Gül, Gazi Mustafa Kemal'in millet iradesine vurgu yaptığı konuşmasını Köşk'ün sitesine koydurdu.

Arşiv 30.09.2009, 12:29 30.09.2009, 12:30
Köşk, Atatürk'ün konuşmasını referans gösterdi

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mustafa Kemal'in 1 Kasım 1932 tarihli Meclis açılış konuşması, Köşk tarafından millet iradesine, TBMM'nin üstünlüğüne referans olarak gösterildi. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi milletin iradesinin önemine vurgu yapan konuşmayı internet sitesine konuydu.

Konuya ilişkin olarak Köşk'ten yapılan açıklamada, ''1 Kasım 1932 tarihli Meclis açış konuşmasının Cumhurbaşkanlığı Arşivi'nde bulunan versiyonu, Ulu Önder'in millet iradesine verdiği önemi göstermesi ve 1929 büyük buhranın etkilerinin sürdüğü bir ortamda gerçekleşmesi nedeniyle ayrı bir anlam taşıyor. 'Beynelmilel siyasi ve iktisadi buhranlardan beşeriyetin duymakta olduğu sıkıntı ve acı devam etmektedir' girişiyle başlayan konuşmasında, alınan ekonomik tedbirleri anlatan Gazi Mustafa Kemal, 'Her zaman göz önünde bulundurduğumuz ana işlere ara vermeden devam etmek mecburiyetindeyiz' ifadesiyle de uzun vadeli hedefler konusundaki kararlılığı vurguluyor." denildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi: "Konuşmasında sık sık millete vurgu yapan ve moral veren Gazi Mustafa Kemal, dış politika konusunda da 'Komşularımızla ve bütün milletlerle münasebetlerimiz ciddi, samimi sulh ve emniyet fikrine müstenit olarak inkişaf etmektedir' diyerek Türkiye'nin diğer devletlerle olan barışçı ve dostane politikasını öne çıkarıyor. Gazi Mustafa Kemal'in ilk cumhurbaşkanı olarak gelenek haline getirdiği Türkiye Büyük Millet Meclisi açış konuşmaları, halefleri tarafından da bugüne kadar devam ettirildi."

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?