banner39

Köşk'ten Dolmabahçe için sert açıklama

Çankaya, Doğan Grubu'nun Dolmabahçe haberlerine sert tepki verdi.

Arşiv 27.05.2008, 17:08 28.05.2008, 10:15
Köşk'ten Dolmabahçe için sert açıklama

 

Cumhurbaşkanlığı'ndan, ''Cumhurbaşkanı'nın eşi Hayrünnisa Gül'ün, Dolmabahçe Sarayı'ndaki bazı eserleri beğendiği ve bu eserleri Çankaya Köşkü'ne getirmek istediği'' haberlerine dair açıklama geldi; amaç ''geçici süre sergilemek'' denildi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi, Milli Saraylar Daire Başkanlığı'ndan, Dolmabahçe Sarayı deposunda bulunan 35 eserin fotoğrafının istendiğini belirtti, "Konunun yakışıksız ifadelerle başka yönlere çekilmesi kasıtlı ve sorumluluktan uzak bir anlayışın göstergesidir" açıklamasını yaptı.

Açıklamada, zengin kültür mirasına sahip pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de kültür varlığına ait objelerin temsilin gerektirdiği mekanlarda geçici sürelerle sergilendiği belirtildi.

"MESNETSİZ HABERLER"

Daha önceki cumhurbaşkanları zamanında da Kültür Bakanlığı ve Milli Saraylar Daire Başkanlığı'na kayıtlı resim, halı ve benzeri türden eserlerin, geçici olarak Çankaya Köşkü'nde sergilendiği ifade edilen açıklamada şöyle denildi:

"Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'nde kullanılmak üzere değişik tarihlerde, Milli Saraylardan alınan 7 bin 947 adet eser, 1 Şubat 2003 tarihinde Milli Saraylar Daire Başkanlığı'na teslim edilmiştir.

Halen, geçmiş dönemlerde Milli Saraylar Daire Başkanlığı'ndan gelen ve Cumhurbaşkanlığı Demirbaş Eşya Envanteri'ne kayıtlı çok sayıda eser bulunmaktadır.

Bu gelenek çerçevesi içinde Milli Saraylar Daire Başkanlığı'ndan seçim yapılmak üzere -teşhirde olmayıp, depoda bulunan- 35 eserin fotoğrafları istenmiştir.

Sözü edilen eserlerin Çankaya Köşkü'nde sadece sergilenmesini amaçlayan böyle bir girişimle ilgili iki gündür basın yayın organlarında yer alan, objektiflikten uzak, yanlı, mesnetsiz ve kişilik haklarını ihlal eden haberler üzüntüyle karşılanmıştır.

Konunun yakışıksız ifadelerle başka yönlere çekilmesi, daha önce yaygın bir uygulama olmasına rağmen, Cumhurbaşkanlığı'nda sanki ilk kez yapılan bir uygulamaymış gibi gösterilmesi ve kişiselleştirilmesi, kasıtlı ve sorumluluktan uzak bir anlayışın göstergesidir."


Kaynak: Ajanslar

 

 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?