banner39

Kosova bağımsızlığının yankıları

Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesinin ardından dünyanın çeşitli ülkelerinden farklı tepkiler geldi.

Arşiv 17.02.2008, 19:17 18.02.2008, 12:49
Kosova bağımsızlığının yankıları

Kosova'nın Sırbistan'dan bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Avrupa'nın güçlü ülkelerinden 'Memnuniyet duydukları' yönünde açıklamalar geldiği bildirildi.

Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa, Kosova'nın bağımsızlık ilanını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, 17 Şubat tarihinin Kosova'nın "yeniden doğuşu" olduğunu söyledi.

Berişa, Kosova'nın bağımsızlık ilanının Arnavutluk'ta televizyon kanallarınca naklen yayınlanmasının hemen ardından yaptığı açıklamada, "17 Şubat, ulusun onur ve haysiyetinin korunması için mücadele veren herkesin büyük fedakârlıklarından sonra, Kosova'nın yeniden doğuşudur" dedi.

Bu bağımsızlığa katkıda bulunan herkesin, ABD, Fransa, Almanya, İtalya ve İngiltere ile NATO ve bu özgürlüğün yanında yer alan tüm uluslararası kuruluşun önünde saygıyla eğildiklerini söyleyen Berişa, Balkanlar'ın artık daha özgür, daha istikrarlı ve hiç olmadığı kadar adil bir bölge olacağını kaydetti.

İSVİÇRE

200 bin Arnavut kökenlinin yaşadığı İsviçre de yaptığı açıklamada, Kosova makamlarından tüm azınlıkların haklarının korunmasından yana tavır göstermelerinin beklendiğini bildirdi. İsviçre Dışişleri Bakanlığı, Kosova'nın İsviçre tarafından tanınmasına dış politika komisyonunun yapacağı değerlendirmeden sonra karar verileceğini, Sırbistan ile de iyi ilişkilerin korunacağını belirtti.

İNGİLTERE

İngiltere Dışişleri Bakanlığı sözcüsü de, bağımsızlık ilanının Kosova'nın statüsü için önemli bir gelişme olduğunu belirterek, bu konudaki resmî açıklamanın yarın Brüksel'de yapılacak toplantının ardından duyurulacağını kaydetti.

FRANSA

Kudüs'ü ziyaret etmekte olan Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, bağımsızlık ilan eden Kosova'ya "iyi şanslar" diledi. Kouchner, bu gelişmeyi uluslararası toplum ve Avrupa'nın bir başarısı olarak niteleyerek, "Bunun acılara son vereceği aşikâr" dedi.

VATİKAN

Vatikan da Kosova'nın tek yanlı bağımsızlık ilanının ardından yaptığı açıklamada, Sırp ve Kosovalı siyasi sorumluları "akl-ı selim" davranmaya dâvet etti. ANSA ajansının bildirdiğine göre Vatikan, Kosova'nın bağımsızlık ilanının ardından Sırp ve Kosovalı yetkililerden şiddete yol açacak davranışlardan kaçınmalarını istedi.

TÜRKİYE KARARI SAYGI İLE KARŞILIYOR

Kosova ile ilgili son gelişmeler, Dışişleri Bakanı Ali Babacan başkanlığında Dışişleri Bakanlığında yapılan toplantıda ele alındı. Edinilen bilgiye göre, Türkiye, Kosova'nın bağımsızlığına ilişkin kararı saygı ile karşılıyor ve "kararın hayırlı olması" temennisi dile getiriliyor. Kosova'nın tanınması ile ilgili çalışmaların devam ettiği de öğrenildi.

ABD BAĞIMSIZLIK İLANINI "NOT ETTİ"

ABD, Kosova'nın Sırbistan'dan bağımsızlığını ilan etmesini "not ettiğini" bildirdi. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Washington'un konuyu değerlendirdiği ve Avrupalı ortaklarıyla görüştüğü belirtildi.

Açıklamada, Kosova hükümetinin, BM'nin Kosova özel temsilcisi Martti Ahtisaari tarafından geliştirilen etnik azınlıkların korunması planına uyacağını açık biçimde taahhüt etmesinden ABD'nin memnuniyet duyduğu kaydedildi.

RUSYA'DAN SERT TEPKİ

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise Kosova'nın bağımsızlık ilan etmesinin kınandığı belirtilerek, BM Güvenlik Konseyinin acilen toplanması istendi. Açıklamada, Rusya'nın ayrıca BM ve NATO'dan, Kosova'nın bağımsızlık ilanının iptali için zaman geçirmeden harekete geçmesini istediği belirtildi.

BM GÜVENLİK KONSEYİ ACİL TOPLANDI

Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesinden sonra Rusya'nın talebiyle acil olarak toplanan BM Güvenlik Konseyi ise uzlaşmaya varamadı. BM Güvenlik Konseyi'nin Rusya ve Sırbistan'ın talebi doğrultusunda yeniden toplanacağı bildirildi.

AB'DEN SÜKUNET TAVSİYESİ

AB sözcüsü Jens Mester, Kosova'daki tüm taraflara ve bölgenin diğer çevrelerine, sakin olmaları ve herhangi bir kışkırtmaya gelmemeleri çağrısında bulunduklarını söyledi. Mester, uluslararası toplumun Kosova'da şiddet hareketine müsamaha göstermeyeceğini kaydetti.

NATO, KOSOVA'NIN GÜVENLİĞİNE KATKISINI SÜRDÜRECEK

NATO'dan yapılan açıklamada da İttifakın Kosova'da güvenliği sağlamaya devam edeceği belirtildi ve tüm taraflara itidalli olmaları çağrısında bulunuldu. Genel Sekreter Jaap de Hoop Scheffer adına yapılan açıklamada, Kosova'nın bağımsızlığından sonra NATO'nun gelişmeleri yakından izlediği ifade edilerek, üye ülkelerin NATO büyükelçilerinin bugün Kosova konusunun görüşüleceği özel oturumda bir araya geleceği bildirildi.

TADİÇ: HİÇBİR ZAMAN TANIMAYACAĞIZ

Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç ise Kosova'nın bağımsızlığını hiçbir zaman kabul etmeyeceklerini söyledi. Sırbistan Başbakanı Voyislav Koştunitsa da bağımsızlık ilanını kınayarak, Kosova'nın "sahte devlet" olduğunu söyledi.

ARNAVUTLUK MEMNUNİYETLE KARŞILADI

Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa Kosova'nın bağımsızlık ilanını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, 17 Şubat tarihinin Kosova'nın "yeniden doğuşu" olduğunu söyledi.

ABHAZYA VE GÜNEY OSETYA TANIMA İSTEYECEK

Kosova'nın bağımsızlık ilanının ardından, Gürcistan'dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Abhazya ve Güney Osetya da, Rusya ve BM'den bağımsızlıklarının tanınmasını isteyeceklerini açıkladı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

FOTOGALERİ İÇİN TIKLAYIN

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?