banner39

Kosova Bağımsızlık Yolunda İlerliyor

Sırbistan ile bir ilişkilerinin kalmadığını söyleyen Kosova Başbakanı Bayram Kosumi, “Kosova dünya milletler camiası içinde bağımsız bir ülke olarak yerini alacaktır” dedi. Türk milletiyle Arnavut halkı arasında ayrılmaz güçlü tarihi, kültürel ve inanç ba

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Kosova Bağımsızlık Yolunda İlerliyor
Mehmet KOÇAK / Priştine 

Yugoslavya’nın dağılmasıyla Bosna Hersek’den sonra en şiddetli çatışma ve iç savaşın yaşandığı bölge olan Kosova, önümüzdeki günlerde tekrar gündemde olacak. Kosova’nın nihai statüsü tartışma ve pazarlıklara sahne olacak. Bölgede taraflar yoğun bir diploması maratonuna hazırlanırken Kosova Başbakanı Bayram Kosumi makamında arkadaşımız Mehmet Koçak’a açıklamalarda bulundu. Bağımsızlık uğruna binlerce Kosova’lı Arnavut’un can verdiğini ve ağır bedeller ödenerek bu günlere gelindiğini   hatırlatan Başbakan Bayram Kosumi “Sırplar sınırların değişmemesi şartıyla Kosova’nın statüsünü görüşebileceklerini açıkladılar. Siz ise tam bağımsızlıkta ısrarlısın. Bir orta yol nasıl bulunacak. Sizce   Kosova’nın nihai statüsü bu şartlarda belirlene bilinir mi?” şeklindeki sorumuzu şu şekilde cevaplandırdı: “6 yılı aşkındır Sırbistan ile bir ilişkimiz yok , bir bağımız kalmadı. Bu zaman süresince Kosova’da 2 yerel ve 2 genel seçim yaptık   Hükümetimizi kurduk. Polis teşkilatımız oluşturuldu ve asayişi Kosova polisi sağlamaktadır. Sınırlarımızı kendi emniyet güçlerimiz denetliyor. İl ve ilçelerden oluşan 30 Belediye seçimle yönetimlerini belirledi ve çalışmalarını devam ettiriyorlar. Yargı organlarımız ve diğer daha birçok kurumumuz bağımsız bir şekilde aktif faaliyetlerini sürdürüyorlar.Ekonomimiz, yatırım projelerimizin yanında demokratikleşme, azınlıkların korunması ve temel haklarına kavuşmaları ile   insan hakları alanlarında ciddi mesafeler aldık. Kısacası devlet olma ve kendi güçüyle ayakta durma başarısını gösterdik.   Güçlü bir temel üzerinde devlet makam ve kadrolarımızı kurmuş olduk. Uluslararası temas grup’u   dünya milletler camiası bu başarılarımızı takdirle karşılıyor. Bölgemizde en iyisi değilsek en kötüsü de değiliz. 

6 yıl önce Kosova’da bir soykırım yaşandığını düşünürsek bugün çok iyi ve güzel bir noktada olduğumuzu söyleyebiliyoruz. Şunu önemle belirtmek isterim ki Sırplar bu safhadan sonra bağımsızlığımıza mani olamayacaklardır.   Uluslar arası güçler ve dünya kamuoyu bizim yanımızdadır. O insanlık faciası kanlı çatışmaları biz çıkartmadık. Biz işgalci güç değiliz. Biz ülkemizde kendi kültür ve inanç değerlerimizle yaşamak istiyoruz onun mücadelesini vermekteyiz. Bağımsızlık bizim en tabi hakkımızdır.   Bu konuda Uluslar arası Teman Grup’u, 1999 yılı öncesine dönülmeyecek, Sirbistan’ın bir parçası olmayacak   ve Kosova   asla bölünmeyecek konularında bize   garanti   vermişlerdir. ABD’nin AB ve Balkanlar sorumlusu aynı zamanda ABD yönetiminin sözcü yardımcısı Nicolas Burns kısa bir zaman önce yaptığı açıklamada Kosova’nın bağımsızlık mücadelesine desteklerinin devam ettiğini bildirdi” 

Kosova dünyadaki yerini bulacaktır 

Sırpların zaman kazanmak amacıyla bir takım engellemelere başvurduklarını, ancak bu yöndeki gayretlerinin beyhude olduğunu belirten Kosova Başbakanı Bayram Kosumi açıklamalarını şöyle devam etti: “Sirbistan Cumhurbaşkanı Kosova Cumhurbaşkanını muhatap kabul etmeyeceğini ve görüşmeyeceğini açıkladı. Sirbistan başbakanı benimle görüşme yapmak istediğini ve olayları görüşmeye hazır olduğunu açıkladığı halde bir türlü nerede ve ne zaman görüşebileceğimize cevap verememiştir. Gelinen noktada gerçekleri dikkate alarak realist olmak lazım. Sorumluluktan kimse kaçamaz. Uluslar arası temas grubu kısa bir zaman önce Sirp ve Kosova Arnavut yetkilileri ile yaptıkları görüşmeler sonunda takvimi belirlediler. Bu programa göre önümüzdeki ay tarafların ve uluslar arası temas grup’unun katılımıyla yapılacak bir konferansla Kosova masaya yatırılacaktır. Kosova’nın statüsü hakkında bir değerlendirme yapılacak.   Eylül 2005’de final toplantıları gerçekleşecek ve   Haziran 2006 ‘da nihai karar açıklanacak ve Kosova dünya milletler camiasında bağımsız olarak hak ettiği yeri alacaktır. Kısacası bağımsızlığımıza Sırplar mani olamayacaklardır” 

Erdoğan, Türkiye’yi çok iyi temsil ediyor 

Kosova Başbakanı Bayram Kosumi ile yaptığımız röportajın son bölümünde Kosova’daki Türkler ve Türkiye’deki Arnavutlar ile Türkiye’nin AB süreci konu oldu. Türk milletiyle Arnavut halkı arasında ayrılmaz güçlü tarihi, kültürel ve inanç bağlarının bulunduğunu hatırlatarak devam ettiği konuşmasında   Başbakan Bayram Kosumi, şu   görüşlere yer verdi: “Biz 500 yıl birlikte yaşadık. Bugün hala Kosova’da ve Türkiye’de o tarihi geçmişin izleri var. Bu gün bile Kosova’da Türkler yaşamaktadır. Aynı şekilde o Balkanlar faciasında Türkiye’ye göç etmiş milyonlarca Arnavut var. Bütün bunlar gösteriyor ki tarihi beraberliğimiz hala devam ediyor. Türkiye İslam dünyası başta olmak üzere ABD ve AB ülkeleriyle de siyasi ve ekonomik alanlarda güçlü bağları vardır. Türkiye Başbakanı sayın Erdoğan çok başarılı bir siyasetçi ve ülkesini çok iyi temsil ediyor. AB üyeliğinizi istiyoruz ve destekliyoruz. Çünkü Türkiye bir Avrupa ülkesidir. Kosova olarak da hedefimiz AB’ye katılmaktır ve bunlar gerçekleşecektir. Yani yüzde yüz AB’de Türkiye ile buluşacağız . Türkiye temsilcisi ve KFOR içinde bulunan Türk Birliğinin varlığı ve Kosova’ya desteği inkar edilemez. Bizler de Kosova’daki Türk varlığının her türlü hak ve hukukuna saygılıyız ve onların teminatıyız. Onlar Bizim kardeşlerimizdirler ve birlikte yaşamaktan mutluyuz. Türkiye devletinin   ve Türk halkının yardımlarına ve desteğine halkım adına teşekkür ediyorum. Bundan sonrada desteğe ihtiyacımız var. Bugün belki değil ancak çok yakında elde edeceğimiz bağımsızlık sonra Balkanların en verimli ve kazanç sağlayan ülkesi olacağız. Türk yatırımcıları gecikmeden mutlaka Kosova’ya şimdiden gelmeli ve başlayan özelleştirmelerden pay almalıdır. Türkiye hükümetinden Kosova’nın bağımsızlığını bundan sonrada desteklenmesini bekliyoruz. uluslar arası kurum ve kuruluşlar ile yakın ilişkiler içinde olduğu hükümetler nezdinde bu desteği sürdürebilir” 

Röportajımızın son sorusu olarak “Türkiye’yi ziyaret etmeyi düşünüyormuşsunuz” oldu. Başbakan Bayram Kosumi “ben hazırım. Bir davet geldiğinde bunu gerçekleştirmeyi isterim. İlişkilerimiz çok iyi yolda ancak yeterli değil. Daha yakın ilişki ve karşılıklı ticari bağlar kurmalıyız” dedi.

 

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?