banner15

Kosova Cumhurbaşkanı'ndan dostluk mesajları

Kosova Cumhurbaşkanı Sejdiu, Kosova'da yaşayan Türkler ve Türkiye'de yaşayan Kosova vatandaşlarının dostluğun altın köprüsü olduğunu belirtti.

Kosova Cumhurbaşkanı'ndan dostluk mesajları

Dünya Bülteni / Haber Merkezi


Kosova Cumhurbaşkanı Fatmir Sejdiu, Kosova'da yaşayan Türkler ve Türkiye'de yaşayan Kosova vatandaşlarının, iki ülke arasındaki işbirliği ve dostluğun altın köprüsü olduğunu söyledi. 
 
Sejdiu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Çankaya Köşkü'nde yaptığı görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Kosova Cumhuriyeti kurumları ve halkının, Kosova'nın bağımsızlık yolunda verdiği tam destek nedeniyle Türkiye'ye şükranlarını dile getirdi.

"Türkiye'nin, Kosova'nın bağımsızlığı ve vatandaşlarımıza daha iyi bir geleceğin sağlanması yolunda sunduğu destek tarihimizin bir parçasıdır" diye konuşan Sejdiu, iki ülke arasında işbirliğinin gelişmesi, Kosova Cumhuriyeti'nin diğer uluslararası aktörler tarafından tanınması ve AB ve NATO üyeliği konusunda desteğin devam edeceğini umduklarını kaydetti.

Türkiye ile imzalanan anlaşmalarla tarihi ilişkilerin, işbirliği ve kardeşlik ilişkilerinin desteklenmesinde büyük önem taşıdığını kaydeden Sejdiu, "Kosova'da yaşayan Türkler ve Türkiye'de yaşayan vatandaşlarımız, işbirliğimizin ve dostluğumuzun altın köprüsüdür" dedi.

Sejdiu, Kosova'da, KFOR ve çeşitli uluslararası kurumlarda görev yapan Türklerin çeşitli konularda verdikleri desteğe minnettar olduklarını belirterek, onları Kosovalı olarak gördüklerini söyledi.

NATO ve KFOR bünyesindeki askerlerin yaptıklarının büyük önem taşıdığını kaydeden Sejdiu, ziyaretinin de iki millet arasında gelişmelerin devam etmesi yönünde büyük bir adım olduğunu belirtti.

Sejdiu, özellikle ekonomik anlamda en fazla gelişen ülkeler arasında olması ve barışa verdiği destek nedeniyle Türkiye'ye çok önem verdiklerini ifade etti.


 
 

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2010, 13:33
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48