Kosova iç çatışmanın eşiğinden döndü

Kosova'nın Mitroviça şehrinde yapılan yerel seçimde az daha iç çatışma çıkıyordu.

Kosova iç çatışmanın eşiğinden döndü


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Kosova'nın Mitroviça şehrinin kuzeyinde Sırbistan destekli yerel seçimlerin yapılması gerginliğe neden oldu.

Mitroviça'nın kuzeyinde Sırpların çoğunlukta yaşadığı bölgede yapılan seçimleri protesto etmek üzere, şehrin güneyinde binlerce Arnavut toplandı.

Eski Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) mensupları ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla, Mitroviça'nın güney bölümünde "Kosova'nın toprak bütünlüğüne saygı" başlığı altında protesto gösterisi düzenleyen binlerce Arnavut, şehri güney-kuzey olarak ayıran köprüye doğru yürüyüşe geçti.

Ellerinde Arnavut bayrağı ile "UÇK" sloganları atan öfkeli kalabalık, şehrin ortasından geçen ve şehri ikiye bölen İbre Nehri üzerindeki köprüye doğru ilerlemek istedi. Köprüyü geçmek ve Sırp bölümüne ulaşmak isteyen bir grup göstericiyi zorlukla durduran Kosova polisi, zor anlar yaşadı. Olay yerine özel polis birlikleri takviye edildi. Arnavut göstericilerden yaklaşık 100 metre ilerideki köprünün kuzey yakasında toplanan Sırplar da, "Kosova, Sırbistan'ın kalbidir" sloganı attı.

Kuzey bölümde, tehlike sirenlerinin çaldığı da duyuldu. Sonrasında ise Sırplar tarafından taşlı saldırı düzenlendi. Bu duruma öfkelenen Arnavutlar, doğrudan Sırplarla çatışmaya girmek istedi. Göz yaşartıcı bomba kullanan Kosova polisi, durumu kontrol altına almayı çalıştı. Ardından Kosova barış Gücü KFOR'a bağlı Fransız askerler, köprüdeki yerini aldı. Kuzeydeki Sırp bölgesinde silah seslerinin duyulması ve tansiyonun artması üzerine, Avrupa Birliği'nin (AB) Polis ve Adalet Misyonu EULEX polisleri de köprüde tedbirlerini artırdı.

Sırp ve Arnavut protestocuları ayıran köprüde yaşanabilecek olaylara karşı Kosova polisi, EULEX ve KFOR askerleri geniş çapta önlemler aldı. Her an iç çatışmanın meydana gelmesinden endişelenen güvenlik güçleri, takviye kuvvetler getirerek, durumu kontrol altında tutmaya çalıştı. İki saat kadar süren son derece gergin durumun ardından polis, dağılmaları için her iki taraftaki göstericileri, uzun uğraşılardan sonra ikna etmeyi başardı.

İç çatışmaların eşiğinden kıl payı dönen Mitroviça'da, göstericilerin dağılmasına rağmen hakimiyetini koruyan gerginlik yumuşamış değil. KFOR askerleri, her ihtimale karşın köprüde nöbet tutmayı sürdürüyor.
 
 
 

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2010, 07:13
banner53
YORUM EKLE

banner39