banner39

Kosova-Sırbistan sınırında olaylar

Kızgın Sırp göstericiler sınırı aşarak Kosova'ya girmek istedi. Barış Gücü, gözü dönmüş Sırplara engel oldu.

Arşiv 21.02.2008, 21:21 22.02.2008, 07:45
Kosova-Sırbistan sınırında olaylar

Kosova'nın bağımsızlığına tepki gösteren Sırplar, Sırbistan-Kosova sınırındaki Merdare Sınır Kapısı'nda toplanarak eylem yaptı. Sınırı aşarak Kosova'ya girmek isteyen Sırp göstericiler, Kosova polisi ve Kosova Barış Gücü (KFOR) askerlerince engellendi.

Kosova ile Sırbistan arasındaki Merdare Sınır Kapısı'nda toplanan Sırp göstericiler, Kosova'nın bağımsızlığına tepki göstererek, "Kosova bizimdir, Kosova Sırbistan'ındır" biçiminde sloganlar attı.

Sırp göstericiler, daha sonra sınırı geçmek amacıyla yürüyüşe geçti. Kosova polisinin, Sırp göstericilere izin vermemesi üzerine eylemciler taşlarla güvenlik güçlerine karşılık verdi.

Bu sırada Sırp göstericilerin attığı taşların isabet ettiği 1'i ağır olmak üzere yaklaşık 5 Kosova polisi yaralandı. Yaralı polisler, olay yerine gelen ambulanslarla hastanelere kaldırıldı.

Olayların büyümesinden endişe duyan Kosova polisi, ülkede güvenliği sağlayan KFOR'dan destek istedi. KFOR askerlerinin bölgeye gelerek, eylem yapan Sırplar'ın sınırı aşmasına izin vermemesi üzerine Sırp göstericiler araç lastiklerini yaktı.

Sırp eylemciler ayrıca, bölgedeki otları tutuşturarak yangın çıkarttı. Bir süre daha sınırın Sırbistan tarafında türlü sloganlar atan eylemciler daha sonra dağıldı. Sırp eylemcilerin çıkardığı yangın, olay yerine çağrılan itfaiye ekiplerince kontrol altına alındıktan sonra söndürüldü.

Bu arada göstericiler arasında, 1998-1999'da Kosova'da Arnavutlar ile çatışmış çok sayıda Sırp askerinin bulunduğu öğrenildi. Göstericilerin arasında bulunan askeri kamuflaj giyimliler dikkati çekti.

Kaynak : AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?