banner39

Kosova, Sırp ambargosuna hazır

Kosova, bağımsızlık ilanıyla birlikte Sırbistan'dan uygulanması muhtemel ambargoya hazırlıklı.

Arşiv 13.02.2008, 14:47 13.02.2008, 16:33
Kosova, Sırp ambargosuna hazır


Kosova yetkilileri, bağımsızlık ilanıyla birlikte Sırbistan'dan uygulanması ihtimal dahilinde olan ambargoya hazırlıklı olduklarını açıkladı.

Kosova Sanayi ve Maliye Bakanı Ahmet Şala, Hükümetin ambargo sonucu ortaya çıkabilecek sıkıntıların ortadan kaldırılması için 50 milyon avroluk bir bütçe ayırdığını, bunun yetmemesi durumunda uluslararası kuruluşlardan destek göreceklerini söyledi.

Kosova'nın, Sırbistan'ın elektrik vermemesi halinde, ihtiyacını Arnavutluk, Makedonya ve Karadağ'dan karşılayacağı bildirildi.

Sırbistan'ın uluslararası telefon kodunu (381) kullanan Kosova'da ambargo sonucu iç hatların kesilmesi durumunda, yaklaşık bir ay önce uluslararası telefon operatörleriyle imzalanan "interconnection" anlaşmasının yürülüğe gireceği belirtildi.

Kosova Posta ve Telekomunikasyon Kurumu Sözcüsü Astrit Gaşi, Sırbistan'ın telefon hatlarını kesmekle üyesi olduğu Uluslararası Telekomünikasyon Birliğinin (ITU) kurallarını çiğnemiş olacağını savundu.

Bu arada Sırbistan'ın güneydoğusundaki Preşova Vadisi'nde yaşayan Arnavutlar ise, Sırp güvenlik güçlerinde Kosova sınırına doğru hareketlenme gördüklerini savundu.

Kosova Meclis Başkanı Yakup Krasniçi, bağımsızlığın 17 Şubat 2008 Pazar günü veya 18 Şubat 2008 Pazartesi günü öğleden önce ilan edilebileceğini söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?