'Kosova ve Sırbistan Başbakanları görüşecek'

Kosova ve Sırbistan başbakanlarının üst düzey bir görüşmelerin başlayacağı iddia edi

'Kosova ve Sırbistan Başbakanları görüşecek'

Nedim Emin-Dünya Bülteni / Kosova

Sırbistan hükümeti, Kosova basınında Tadiç-Thaçi görüşmesinin yapılacağına dair yer alan iddiaları yalanlamasına rağmen son günlerde Belgrad-Priştine ilişkilerinde bir yumuşamanın söz konusu olduğu ve üst düzeyde bir görüşmelerin başlayacağı öne sürüldü. Sırbistan Başbakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Priştina ile teknik meselelerde görüşmeler yapmak kabul edilirse bile bu görüşmelerde Sırbistan Başbakan'ının yer alması mümkün değildir" denildi.

Buna karşın Priştina'da çıkan "Express" isimli gazete Kosova Başbakanı Haşim Thaçi ve Sırbistan Başbakanı Boris Tadiç'in teknik konuları görüşmek üzere bir araya geleceğini yazdı. Ayrıca bu görüşmelerin yapılması için Washington, Brüksel ve Moskova'nın kolaylık sağlayacağını da iddia etti. Bu planın uluslarası bir boyutta tasarlandığı ve görüşmelerin üst düzeyde başlayıp daha sonra alt kademeli çalışma grupları ile devam etmesinin en ideal çözüm olduğu belirtildi.

Kendi ülkelerinde en yüksek devlet temsilcileri olarak Tadiç ve Thaçi'nin böyle bir girişimde bulunması şu anda donmuş olan Sırbistan-Kosova ilişkilerinin yeniden başlayacağı anlamına geliyor. Birçok değişik kaynak ta ABD, AB ve Rusya tarafından sunulan bu oneriyi iki ülkenin başbakanının da kabul ettiğini öne sürdü.

Kosova hükümeti ise "siyasî statü" ve "bölgesel entegrasyon" başlıkları hariç tüm konuları görüşmek üzere Belgrad yönetimi ile müzakere etmeye her zaman hazır olduğunu her fırsatta dile getiriyor. Fakat Priştina'nın Sırbistan ile görüşmelerin eşit seviyede yapılmasını şart koşması, Sırpların kabul etmekte zorlandığı en önemli konu olarak görülmekte. Zira Sırpların bu şartı kabul etmesi durumunda Kosova'nın bağımsızlığını "kısmen" tanımak anlamına geleceği ve Sırp kamuoyunun da buna çok şiddetli bir tepki göstereceği biliniyor. Dolayısıyla Sırp liberal çevreler bile Sırbistan'ın bu konuyu tartışmaya açmak için henüz hazır olmadığını belirtiyor.

Tüm bu gerçeklikler tartışılırken Sırbistan ve Kosova'nın uzlaşmalarını mecbur edecek birçok sebep bu süreci hızlandıracağa benziyor. Özellikle ekonomik sıkıntılar bu iki ülkenin ticarette yeniden aktivleşmesini sağlaması bekleniyor. AB'ye üyelik sürecinde Kosova problemini çözmek durumunda olan Sırp hükümetinin olumlu adım atamamasının altında birçok değişik neden de var. Mesela bu konuda Belgrad hükümetinin adım atması durumunda "Kosova" konusunda çok hassas olan Sırp halkının bunu sandığa yansıtacağı korkusu çözümü zorlaştırıyor. Ayrıca Kosova'nın Sırplar ile aynı seviyede masaya oturması Kosova'nın uluslarası meşruiyetini Sırpların kendi elleriyle hızlandıracağı korkusu Belgrad'ın ağır hareket etmesini sağlayan bir başka etken.

Bu gelişmelerle birlikte Balkanlar'ın bölgesel istikrarı adına bu görüşmelerin çok önemli olduğu, tüm uluslarası çevreler tarafından yüksek sesle dile getiriliyor. Zira Belgrad Kosova'nın bağımsızlığına yeşil ışık yakmadıkça "Kosova" konusunun sürekli olarak potansiyel bir kriz odağı olarak kalacağı aşikar.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2010, 16:37
banner53
YORUM EKLE

banner39