banner39

Kosova'da ikinci Türk partisi kuruldu

Kosova'da, Kosova Türk Partisi (KTP) adıyla ikinci bir Türk partisi daha kuruldu. Kosova'da Türklerin yoğun olarak yaşadığı Mamuşa'da kurulan KTP'nin genel başkanlığına ilk genel kurula kadar, gazeteci-yazar Reşit Hanadan seçildi. KTP yöneticilerinden

Arşiv 19.04.2010, 16:52 19.04.2010, 16:52
Kosova'da ikinci Türk partisi kuruldu

 
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kosova'da Türklerin yoğun olarak yaşadığı Mamuşa'da Türkler ikinci partilerini kurdular. Kurulan KTP'nin genel başkanlığına ilk genel kurula kadar, gazeteci-yazar Reşit Hanadan seçildi.

KTP yöneticilerinden Ramadan Taç AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kosova'da yaşayan Türklerin yeni bir siyasi oluşuma ihtiyaç duydukları gerçeğinden hareket ederek bu girişimi başlattıklarını belirti.

Taç, partinin kuruluşu konusunda Türklere yakın kurumların onayını aldıklarını ileri sürdü ve Türklerin yaşadıkları bütün belediyelerde teşkilatlanacaklarını açıkladı.

Partinin kaydı için Kosova Merkez Seçim Komisyonuna (MSK) gerekli belgelerin teslim edildiğini ifade eden Ramadan Taç, bu hafta içinde resmi kayıt yanıtının kendilerine gelmesini beklediklerini bildirdi.

Kosova'daki Türkleri bugüne kadar, 1990 yılında kurulan Kosova Demokratik Türk Partisi (KTDP) temsil ediyordu. Yeni parti ile birlikte 2011'de yapılması planlanan genel seçimlerde Türkler iki siyasi parti arasında seçim yapmak zorunda kalacak.
 
 

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?