banner15

Kosova'da iptal edilen seçimlerin ikinci turu yapılıyor

Kosova'da, iptal edilen Prizren ve Liplan'daki belediye seçimlerinin ikinci turu bugün yapılıyor.

Kosova'da iptal edilen seçimlerin ikinci turu yapılıyor

 
Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kosova'da siyasi çalkantılara neden olan yerel seçimlerin 3'üncü turu düzenleniyor.

Seçimlere hile karıştığı gerekçesiyle 3 kez tekrarlanan bazı beledıyelerdeki seçimler tansiyonu iyice artırdı. Yerel seçimlerin 3'üncü turu çerçevesinde tüm dikkatler Türklerin yoğun olarak yaşadığı Prizren Belediyesi'ne çevrildi.

Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP), Prizren belediye başkanlığı seçimi için Kosova Demokrasi Partisi (PDK) ile ittifaka girerek, şimdiki Belediye Başkanı Ramadan Muya'nın adaylığını destekliyor. Prizren'de Kosova Demokratik Birliği'nin (LDK) adayı da Hanefi Muharremi.

3'üncü tur oylamanın ardından belediye başkanının seçileceğini umut eden LDK'li Başkan adayı Hanefi Muharemi yaptığı açıklamada, seçimlerden başarıyla çıkacaklarını ve halka hizmet etmekte kararlı olduklarını belirtti.

Liplan'daysa, PDK'nın adayı ve şimdiki Belediye Başkanı Şükrü Buya ile LDK'nın adayı İmri Ahmeti yarışıyor.

Prizren Belediye Başkanı Muya, bugünkü seçimlerde oyunu bir ortaokulda kullandı. Kurila'da sandık başına kimliksiz giden LDK adayı Muharremi'yse kimliği gelinceye kadar oyunu kullanamadı.

Prizren'de AA muhabirine görüşlerini açıklayan seçmenler, yeni başkanın istihdam yaratmasını, ekonomik sorunlara çözüm getirmesini istediler.

Merkez Seçim Komisyonu (MSK), Prizren'de 60 ve Liplan'da 26 seçim merkezinde sabah 07.00'de başlayan oy verme işleminin halen devam ettiğini, Prizren'de Sırpların yaşadıkları bölgede iki seçim merkezinin açılmadığını belirtti.

Öğle sularına kadar oy kullanan seçmen sayısının yüzde 27 dolayında olduğu bildirildi.

Yerli ve yabancı yaklaşık 2 bin 800 gözlemcinin izlediği seçimlerde güvenliği yaklaşık 800 polis sağlıyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2010, 14:17
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48