banner39

Kosova'da olaylı eylem: 70 yaralı

Kosova'nın başkenti Priştine'de düzenlenen protesto gösterisinde 70 kişi yaralandı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Kosova'da olaylı eylem: 70 yaralı
“Vetvendosje” (Özkarar) Hareketi tarafından düzenlenen gösterinin, Kosova'nın niha statüsüyle ilgili BM Genel Sekreteri Özel Elçisi Başmüzakereci Martti Ahtisaari'nin öneri paketini protesto etmeyi amaçladığı belirtildi.

Kosova Parlamentosu ve Başbakanlık binası önünde toplanan 10 bine yakın göstericiye konuşan “Vetvendosje” lideri Albin Kurti, “Ahtisaari'nin paketinde

Kosovalılara bağımsızlık yok, Sırplara Kosova içinde özerklik, Kosovalılara ise Sırbistan içinde özerklik var” diyerek, pakete “evet” diyen Kosova Birlik Ekibi'ni protesto etti.

Kosova'nın nihai statü müzakerelerine katılan ekibi “müzakere ekibi aşağı” şeklinde slogan atarak protesto eden göstericiler, “Vetvendosje” (Özkarar) ve zaman zaman “UÇK” (Kosova Kurtuluş Ordusu) şeklinde slogan attılar.
Göstericiler daha sonra özel güvenlik önlemlerinin alındığı hükümet kurumları ve BM Kosova Geçici Yönetim Misyonu (UNMİK) binasına yöneldi. Göstericileri engellemek isteyen BM Özel Polis Timi (UNMİK) ile Kosova Polis Hizmetleri (KPH) mensupları ve göstericiler arasında arbede yaşandı. Polis göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı bomba kullandı. Arbede sırasında 70 kişi yaralandı. KPH Sözcüsü Veton Elşani, şiddete başvurdukları gerekçesiyle 17 kişiyi tutukladıklarını söyledi.

Yaralanan göstericilerin tedavi için hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?