Kosova'da yasadışı Sırp telefonları kapatıldı

Kosova lisanssız cep telefonu şebekelerini devre dışı bıraktı, telefonsuz kalan binlerce Sırp misilleme saldırıları yaptı

Kosova'da yasadışı Sırp telefonları kapatıldıDünya Bülteni/Haber Merkezi

Kosova yönetimi, Sırbistan merkezli telefon şebekelerinin ülkede lisanssız servis sağladığı gerekçesiyle bu şebekeleri devre dışı bıraktı. Yasaların uygulanması ve "normal çalışma şartlarının oluşturulması" amacıyla gerçekleştirildiği ifade edilen operasyon kapsamında Belgrad kaynaklı üç telefon şirketine ait kablolar kesildi.

Kosova Haberleşme Düzenleme Dairesi'nin (TRA) talimatı üzerine harekete geçen polis, telefon kablolarını kesti ve Sırp telefon şirketleri Telekom Srbije, Telenor ve VIP'ye ait donanımı kaldırdı.

Kosova Haberleşme Dairesi, Kosova'da faaliyet izni olmayan ve vergi ödemeyen Sırp operatörleri engellediklerini duyurdu. Yetkililer daha önce de Kosova'nın orta kesiminde Sırp cep telefonu operatörlerine ait 14 baz istasyonunu kapatmıştı.

Kosovalı Sırpların büyük kısmının karasal hattı olmadığı, operasyon ile binlerce Sırp'ın telefon iletişiminden mahrum kaldığı bildiriliyor.

"YASADIŞI HATLARA MÜSAMAHA YOK"

Bu arada Kosova Posta ve Haberleşme Dairesi, Gracanica ve Sırp nüfusun yoğun olduğu diğer bölgelerde Kosovalı Vala mobil operatörüne ait ücretsiz SIM kartlar ve erişim numaraları dağıtmaya başladı.

TRA Müdürü Ekrem Hoca, dairesinin durumu izleyip yasadışı şebekelerin bağlanıp bağlanmadığını kontrol edeceğini söyledi. Hoca, bu olduğu takdirde TRA'nın bunları tekrar devre dışı bırakacağını belirtti.

SET Times'ın haberine göre, hükümet eylemin yasal olduğu ve kapatmaların "hiçbir ırk veya belli bir devlete yönelik olmadığı, iktidardaki hukuk normlarına uymayan tüm bu operatörlere karşı olduğu" açıklamasını yaptı.

Ancak Belgrad, hareketin Kosovalı Arnavut makamların Sırp toplumlarını sindirmeye yönelik genel girişiminin bir parçası olduğunu iddia ediyor.

Sırbistan'ın Kosova ve Metohija'dan Sorumlu Oliver Ivanoviç, "Sırp sağlayıcıların lisans sorunu defalarca gündeme getirildi." diyerek, mobil hizmetlerin 1999 öncesi alınan lisanslarla faaliyet hakkı bulunduğunu da savundu.

MİSİLLEME SALDIRILARI

Öte yandan, Sırplar'ın misilleme olarak Kosova mobil şirketi IPKO'ya ait, ülkenin kuzeyindeki Zvecan yakınlarında bir verici ve anteni, ve kuzeydeki Leposaviç kasabası yakınlarındaki bir başka IPKO vericisini havaya uçurduğu bildirildi.

KFOR hafta sonu kaygılarını dile getiren bir bildiri yayınladı.

Bildiride, "KFOR, bir çok cep telefonu kullanıcısının hizmetlerin aniden kesilmesinden rahatsız olduğunu kabul ederken, patlayıcı kullanmak gibi güvenli ve emniyetli bir ortamı tehlikeye atacak her türlü eyleme şiddetle kaşı çıkmaktadır" denildi.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2010, 11:32
banner53
YORUM EKLE

banner39