banner39

Kosovalı direnişçilere ceza ülkeyi karıştırdı

Sırplara karşı savaşan üç eski UCK üyesinin cezalandırılması, Kosova'da tepkiye neden oldu.

Arşiv 07.10.2009, 10:44 07.10.2009, 12:50
Kosovalı direnişçilere ceza ülkeyi karıştırdı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kosova'daki Avrupa Birliği Kosova Misyonu (EULEX) mahkemesi, üç eski Kosova Kurtuluş Ordusu askerini 'sivil tutuklulara karşı savaş suçu' işledikleri gerekçesiyle hapse mahkum etti.

Llapi Grubu olarak bilinen direniş kuvvetleriyle Sırp işgaline karşı savaşan Latif Gaşi, Nazif Mehmeti ve Rüstem Mustafa Remi, Kosova'daki 1998-1999 savaşı sırasında sivil tutuklulara yönelik muameleleri nedeniyle üç ila altı yıl hapis cezasına çarptırdı.

Üçlü aleyhindeki dava, 7 Temmuz'da bir EULEX savcısıyla birlikte Priştine Bölge Mahkemesi'nde açılmıştı.

Davanın mahkumiyetle sonuçlanması Kosova hükümetini kızdırdı. Yönetim karar sonrasında yayınladığı basın açıklamasında, "Kosova Kurtuluş Ordusu'nun savaşı, adil ve bütün Kosova halkı tarafından desteklenen bir kurtuluş savaşıydı" ifadesi yer aldı.

Kosova Demokrasi Partisi'nden milletvekili ve parlamentonun Güvenlik ve İçişleri Komisyonu başkanı olan sanıklardan Rüstem Mustafa Remi, cezanın açıklanmasından hemen sonra bir basın toplantısı düzenleyerek suçsuz olduğunu tekrarladı.

Mustafa-Remi, "Bugün adalet sistemi içinde bir hata yapılmıştır. Bu, beklemediğimiz bir dış müdahaledir. Ne ben, ne bugün cezasını çekmek üzere yola çıkmış olan Latif Gaşi, ne de Nazif Mehmeti kendimizi suçlu hissetmiyoruz." dedi.

Mustafa-Remi, Yüksek Mahkemenin kararı bozacağına güvendiğini belirtti.

Kosova'nın Gleceği için İttifak (AAK) da kararı kınayarak, bunu sakat ve işlemeyen Kosova adalet sistemi üzerindeki yeni bir leke olarak nitelendirdi.
AAK'den Ramuş Haradinay, "AAK Kosova Cumhuriyeti'nde gerçek bir adalet sistemi kurmaya girişmekle birlikte ortak değerlerimizin genel olarak korunması ve Kosova Kurtuluş Ordusu'nun değerlerinin korunmasındaki sağlam duruşunu sürdürmektedir." dedi.

EULEX ise, Priştine Bölge Mahkemesi'nde alınan kararın "bağımsız bir yargıya ve her bireyin yasalar önünde eşit muamele görmesine dayandığını" iddia etti.

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?