banner15

Kosovalı Lider İbrahim Rugova Öldü

Kosova Başkanı İbrahim Rugova'nın kanser hastalığından hayatını kaybettiği açıklandı. Ağustos 2005'ten beri akciğer kanseri tedavisini gören Kosova Başkanı Rugova 61 yaşında vefat etti. Başkan Rugova'nın öldüğü haberi UNMIK Yöneticisi Soren Yessen Pete

Kosovalı Lider İbrahim Rugova Öldü

İbrahim Rugova, 1998'de Kosova'nın savaşa sürüklendiği dönemde dünya sanhesinde adını duyurdu. Kosovadaki Arnavut toplumunun lideri kabul edilen Rugova, Slobodan Miloşeviç'in kuvvetlerine karşı, şiddet içermeyen direniş gösterilmesini savunuyordu. Bu nedenle bazıları ona Balkanların Gandi'si diyordu. Rugova soruna barışçı bir çözüm bulmak için müzakereler yürüttü ama savaş kaçınılmazdı. Kimi Arnavutlar, bu dönemde Sırplara karşı savaşan Kosova Kurtuluş Örgütü UÇK'ya açık destek verme-mesi dolayısıyla onu affetmedi. 1944'te Kosova'nın batısında doğan İbrahim Rugova, babasının esnaf olmasına ve mütevazı koşullarına rağmen, Paris'te eğitim gördü ve Arnavut edebiyatı konusunda uzman bir profesör oldu.

Şair ve yazar Rugova, 1989 yılında, bu dönemde Sırplara muhalefetin öncülüğünü yapan Kosova yazarlar birliğinin başkanlığına getirildi. Aynı yıl, bölgede komünist olmayan ilk siyasi partiyi, Kosova Demokrasi Birliği'ni kurdu. 1990'lı yıllarda, Sırpların kabul etmemesine rağmen,, kendisini bağımsız bir cumhuriyet ilan eden Kosova'nın başkanlığına seçildi. Bunu takip eden savaş sırasında bir süre siyasetten dışlanmış olsa da, 2002 yılında, bölgenin Birleşmiş Milletler idaresine girmesi sonrasında yeniden, bu kez meşru kabul edilen seçimler ardından başkanlığa seçildi. Son iki yılda bombalı saldırı girişimlerine hedef oldu, ancak yaralanmadı. Siyasi sahneden ayrılması, özellikle ılımlı görüşteki Arnavutlar açısından bir kayıp olacak. Rugova'nın hiziplerle bölünmüş partisinde yerini alacak, bariz bir varisi bulunmuyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48