banner15

Kosova'nın bağımsızlığı görüşülüyor

BM Kosova özel temsilcisi, Belgrat ve Priştine'ye giderek, Kosova'nın Sırbistan’dan kopmasına izin verilmesini isteyecek.

Kosova'nın bağımsızlığı görüşülüyor

Martti Ahtisaari, bugün Belgrat ve Priştine'ye giderek, Kosova'nın Sırbistan’dan kopmasına izin verilmesini öngören raporunu sunacak.

NATO barış gücüne bağlı birlikler, gerginlik çıkabileceği kaygısıyla :Kosova'daki güvenlik önlemlerini artırdı.

Ahtisaari, önerilerini geçen hafta Kosova'nın güvenliğini denetlemekten sorumlu altı üyeli Temas Grubu'nun Viyana toplantısında sunmuştu.

Ancak Kosova’nın nihai statüsüne ilişkin raporun içeriği açıklanmamıştı.

Kosova, 1999'da NATO'nun öncülüğündeki müdahaleden bu yana, BM denetiminde.

Martti Ahtisaari, geçtiğimiz günlerde Avrupa Konseyi'nde yaptığı konuşmada, önerilerin Arnavutlar lehinde olmasından kaygılanan Sırpları yatıştırmaya çalışmıştı.

Ahtisaari, "Önerilerim büyük ölçüde azınlık hakları, özellikle de Kosovalı Sırpların haklarının korunması üzerinde yoğunlaşıyor" demiş, ayrıca Kosova'da gelecekteki uluslararası taahhütler dahilinde, uluslararası sivil ve askeri varlığın güçlü biçimde devam ettirilmesini öngördüğünü söylemişti.

Taslak metni gören İngiliz yetkililer, Ahtisaari'nin, önerilerinin Arnavutları da Sırpları da, tam anlamıyla tatmin etmeyeceğinin farkında olduğunu söylüyorlar.

Ahtisari'nin önerileri

BM Kosova özel temsilcisinin önerileri, Sırbistan'ın Kosova'yı sınırları dahilinde tutma hakkını reddederken, Arnavutlara da tam bağımsızlık vermiyor.

Önerilerde "bağımsızlık" sözüne yer verilmiyor; bunun yerine Kosova'ya "bir devletin sahip olduğu haklardan tanınması" gerektiği şeklinde bir ifade yer alıyor.

Ayrıca, Kosova'nın "artık Sırbistan'ın parçası olmadığı" ifadesi açıkça geçirilmiyor; Kosova'nın 'kendi hükümeti, orduya benzer bir güvenlik gücü ve uluslararası örgütlere katılım hakkının olmasından' söz ediliyor.

Bu üstü kapalı sözlerle, bir orta yol bulunması, hem Kosovalı Arnavutların kendi devletleri olduğunu hissetmeleri, hem de Kosova'nın nihai statüsüne ilişkin kararı onaylaması gereken BM Güvenlik Konseyi'nde herhangi bir vetonun önlenmesi amaçlanıyor.

Rusya, Sırbistan'ın karşı çıktığı bir kararı kabul etmeyeceğini daha önce defalarca dile getirmişti.

Ahtisaari'nin, raporunda ayrıca, Kosova'daki Sırp azınlığa kapsamlı özerklik tanınmasını ve bölgede uluslararası gücün varlığının devam ettirilmesini önermesi de bekleniyor.

BM Güvenlik Konseyi, önerilere destek verdiği takdirde, Kosova'nın, dört ay içinde kendi anayasasını yazması bekleniyor.

Bununla birlikte, bölgede AB güvenlik birimleri ile Nato gücünün varlığı devam edecek, ayrıca AB ve BM'nin atayacağı uluslararası bir üst temsilcinin herhangi bir anlaşmazlık durumunda, son sözü söyleme yetkisi olacak.

Ancak Sırpların karşı çıkması ve Rusya'nın da muhalefetini sürdürmesi halinde BM'den onay çıkmayabilir.

Sırp ve Kosovalı Arnavutların, öneriler üzerinde görüşlerini ortaya koymak için, birkaç haftaları var.

Ancak BM Kosova özel temsilcisi Ahtisaari, ana konuları bir kez daha tartışmaya açarak, süreci, aylarca sürebilecek yeni müzakerelerle uzatmaktan yana değil.

Bunun yerine, raporunu büyük olasılıkla Mart ayında BM'ye taşıyacak.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35