banner39

Kosova'nın bağımsızlığına muhalefet artıyor

Romanya, Kosova'nın tek yanlı bağımsızlık ilanını "hukuk dışı bir eylem" olarak niteledi.

Arşiv 18.02.2008, 20:14 18.02.2008, 20:20
Kosova'nın bağımsızlığına muhalefet artıyor

Romanya Devlet Başkanı Traian Basescu, Kosova'nın tek yanlı bağımsızlık ilanını, ülkesinin "hukuk dışı bir eylem" olarak nitelediğini bildirdi.
Mediafax ajansının haberine göre, Devlet Başkanı Basescu, Kosova konusunda danışmalarda bulunmak üzere meclisteki siyasi partilerin temsilcileriyle başkanlık sarayında bir araya geldi.

Basescu, siyasi parti temsilcilerine, geçen aralık ayındaki AB zirvesinde dile getirildiği üzere Romanya'nın Kosova konusundaki tutumunun değişmediğini de ifade etti.

Transdinyester ile sınırlarında ayrılıkçılık sorunu yaşayan Moldova da Kosova'nın Sırbistan'dan bağımsızlık ilanının "Avrupa'da istikrarı bozucu bir etken" olacağını bildirdi.

Moldova hükümetinden yapılan açıklamada, "Kosova sorununun kendine has karakterine karşın böyle bir karar sadece Sırbistan'ın toprak bütünlüğüne yönelik kasıtlı bir ihlal değil, aynı zamanda Avrupa'da tüm çatışma bölgelerinde ayrılıkçı eğilimleri teşvik edecek, istikrarı bozucu ciddi bir etkendir" denildi.

SLOVAKYA BAĞIMSIZ BİR DEVLET OLARAK TANIMAYACAK

Slovakya da Kosova'yı bağımsız bir devlet olarak tanımayacağını tekrarladı.

Dışişleri Bakanı Jan Kubis, AB dışişleri bakanları toplanıtısından sonra yaptığı açıklamada, ülkesinin Kosova'yı tanıma niyetinde olmadığını söyledi.

Rus Vedomosti gazetesi, Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesiyle buradaki devlete ait mülkiyetlerin durumunun gündeme geleceğini bildirdi.

Kosova'nın bağımsızlık ilanı Rus basınında geniş şekilde yer alırken, Vedomosti gazetesi, "Şüpheli Bağımsızlık" başlığıyla yayımladığı haberde, Kosova'nın bağımsızlığıyla bu ülkedeki devlete ait mülkiyetin durumunun ne olacağı sorununun da ortaya çıktığı belirtildi.

'AMERİKALILARIN İSTEĞİYLE KOSOVA BAĞIMSIZLIK ELDE ETTİ'

Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bağapş da gazeteye yaptığı açıklamada, "Kosova'nın bağımsızlığı kabul edilirse, Trans-Dinyestr, Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlığının da çoktan kabul edilmesi gerekiyor. Bu bölgeler hem tarihi, hem de siyasi açıdan bağımsızlığı daha fazla hak ediyor. Ancak çifte standart uygulanması yüzünden Amerikalıların isteğiyle Kosova bağımsızlık elde etti" dedi.

Bu arada Rus parlamentosunun alt kanadı Duma ve üst kanadı Federasyon Konseyi, Kosova'nın bağımsızlık ilanını kınadı.

Rusya'nın iki parlamentosu tarafından kabul edilen kararı açıklayan Duma Başkanı Boris Grızlov, bağımsızlık ilanıyla ülkelerin toprak bütünlüğünün dokunulmazlığı olan uluslararası hukukun temel ilkesinin ihlal edildiğini söyledi.

Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli ise Kosova'nın bağımsızlığının "hukuken geçersiz" olduğu yönünde görüş bildirdi. Markulli, "Kosova'yı asla tanımayacağız" dedi.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Kosova'nın dün Sırbistan'dan bağımsızlığını ilan etmesinin "çok önemli bir sorun olmadığını" söyledi.

Kaynak : AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?