banner39

Kosova'nın bağımsızlığını resmen tanıyan ülkeler

Avrupa ve Dünyada kimi ülkeler Kosova'nın bağımsızlığını tanırken, bazıları da tanımaya hazırlanıyor.

Arşiv 18.02.2008, 21:15 18.02.2008, 21:15
Kosova'nın bağımsızlığını resmen tanıyan ülkeler

Arnavutluk, Kosova'nın bağımsızlığını resmen tanıdı.

Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa, dün Sırbistan'dan bağımsızlığını ilan eden Kosova'nın bağımsızlığını resmen tanıdıklarını duyurdu.

Berişa, "Arnavutluk, Kosova'yı bağımsız bir devlet olarak tanımaktadır" dedi ve Arnavutluk Bakanlar Kurulu'nun yarın toplanarak, Kosova ile büyükelçiler düzeyinde diplomatik ilişkiler kurulmasının kararlaştırılmasını ele alacağını bildirdi.

Finlandiya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Juha Kirstila, "Kosova'nın tanınması için hazırlıklara başladık" derken, sürecin birkaç hafta alacağını belirtti.

Danimarka Dışişleri Bakanı Per Stig Moeller de, AB'nin 12 ila 15 ülkesiyle birlikte kendi ülkesinin de Kosova'nın bağımsızlığını tanıyacağını açıkladı.

Belçika Dışişleri Bakanı Karel De Gucht, "Belçika bu hafta Kosova'nın bağımsızlığını tanıyacak" dedi.

Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski de, AB ülkelerinin çoğu gibi ülkesinin de Kosova'yı tanımaya hazırlandığını belirterek, "Hükümete Kosova'nın bağımsızlığının tanınması için bir önerge verdim" dedi.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pirvanov, Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesinin bölgede ve Avrupa'da yol açtığı ve açacağı etkileri yakından izlediklerini belirterek, "Kosova ile ilgili tavrımızı Kosova yönetiminin Marti Ahtisaari planını uygulayıp uygulamaması belirleyecek" dedi.

Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik de AB dışişleri bakanları toplantısı için bulunduğu Brüksel'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Kosova'yı tanıma mektubunu yazma yetkisini vermesi için devlet başkanına öneride bulunacak hükümet toplantısının Çarşamba günü yapılmasını isteyeceğini söyledi.

Macaristan Dışişleri Bakanı Kinga Göncz, Brüksel'de Macaristan Devlet Ajansı MTI'ya yaptığı açıklamada, "Hükümetime, Kosova'nın bağımsızlığının tanınması için gereken süreci başlatmasını ve Macaristan Cumhurbaşkanı'nın diplomatik ilişkiler kurması için gereğini yapmasını önereceğim" dedi.

3 Baltık ülkesi Letonya, Litvanya ve Estonya'nın, Kosova'nın bağımsızlığını tanımaya hazırlandıkları bildirildi.

Kaynak : AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?