banner39

'Kosova'nın bağımsızlığını selamlıyorum'

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kosova'nın bağımsızlık ilanını "Kosova'nın bağımsızlığını selamlıyorum" diye kutladı.

Arşiv 18.02.2008, 13:43 18.02.2008, 13:45
'Kosova'nın bağımsızlığını selamlıyorum'


KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kosova'nın bağımsızlığını, "kimliğini koruyan, özgür yaşamak için büyük acılara katlanan ve mücadelesini hâlâ sürdüren Kıbrıs Türk halkı adına" içtenlikle kutladığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Talat, Kosova'nın bağımsızlık ilanı nedeniyle yayımladığı mesajda, şunları kaydetti:

"Kosova'nın bağımsızlığını selamlıyorum. Kosova'nın bağımsızlığının, dünyamızın istikrarı için büyük önem taşıyan Balkanlar'daki güvenlik ve işbirliğini olumlu yönde etkilemesini umuyorum.

Bu bağımsızlığa karşı çıkanların; hiçbir halkın, başka bir halkın yönetimi altında yaşamaya zorlanamayacağını dikkate alarak, ortaya çıkabilecek sorunlara işbirliği ile çözüm bulunması için katkı yapmalarını diliyorum. Kosova halkının iradesine saygının gereği yerine getirilmeli ve yeni devlete yardımcı olunmalıdır."

"AB SORUMLULUKLARININ BİLİNCİYLE HAREKET ETMELİ"

Çok sayıda ülkenin Kosova'nın bağımsızlığını tanıyacağının bilindiğini ifade eden Talat, "özellikle Avrupa Birliği'nin karşı karşıya bulunduğu sorumlulukların bilinciyle hareket edeceğini umduğunu" belirterek, şunları kaydetti:

"Avrupa Birliği'nin, Kıbrıs sorununda hâlâ acısını çekmekte olduğumuz hataları tekrarlamayacağına inanarak genişlemenin bu zor ve karmaşık sorunu çözümleyen önemli bir araç olarak kullanılmasının son derece isabetli olduğunu ifade etmek istiyorum.

Bağımsızlığa giden süreçte dünyanın sempatisini ve desteğini toplayan politikalarla bugünkü uluslararası saygınlığı yakalayan Kosova liderliğinin bu başarısını da selamlıyorum.

Kimliğini koruyan, özgür yaşamak için büyük acılara katlanan ve mücadelesini hâlâ sürdüren Kıbrıs Türk halkı adına Kosova'yı ve Kosova halkını içtenlikle kutlar, dünya uluslar ailesi üyeliğinin insanlığa ve dünya barışına hayırlı olmasını dilerim."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?