banner39

Kosova'ya AB yolunda suç ve rüşvet engeli

AB Genişlemeden Sorumlusu Fule, Haşim Taci'nin suç ve rüşvete bulaşanları görevden almasını istedi.

Arşiv 20.03.2010, 05:22 20.03.2010, 05:22
Kosova'ya AB yolunda suç ve rüşvet engeli


Avrupa Birliği'nin (AB) Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Fule, "Kosova Başbakanı Haşim Taci'nin, rüşvete karışan bakanları görevden almasını bekliyoruz. Bu gerçekleştikten sonra Kosova'nın vize liberizasyon istemi AB'de görüşülecek ve Kosova'nın AB için yolu açılacak" dedi.

Stefan Fule, Sırbistan, Karadağ ve Bosna'nın ardından Kosova'yı da ziyaret etti.

Fule ve eşliğindeki heyet, Kosova Başbakanı Haşim Taci  tarafından karşılandı. Taci ve Fule, heyetleri eşliğinde yaklaşık iki saat süren bir görüşme yaptı.

Kapalı kapılar ardında gerçekleşen görüşmelerden sonra Kosova Başbakanı Taci ile Fule, basın toplantısı düzenledi.

Ev sahibi Başbakan Haşim Taci, Fule ve eşliğindeki heyete Kosova'daki gelişmelerle bilgi sunduğunu belirterek, “Kosova günden güne gelişiyor ve tam demokratik bir ülke olmak için büyük çaba harcıyor. Azınlıklar için gerekli düzenlemeler yapıldı ve tüm haklarını verdik. Öte yandan dış yatırımcıların ülkemize yatırım yapması konusunda da açığız" dedi.

Taci, sözlerinin sonunda AB'den vize liberizayonu isteminde bulunduklarının da altını çizdi.

"AB yolu açılır"

AB'nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Fule ise, Kosova Başbakanı Taci'den, ülkenin birçok alanda geliştiğine dair bilgiler aldığını dile getirerek, Kosova'ya gelmelerindeki asıl amaçlarının, hükümetten örgütlenmiş suç örgütleri ve rüşvet olaylarıyla savaşmalarını istemek olduğunu kaydetti.

Kosova'nın örgütlenmiş suça karşı savaşması gerektiğine dikkati çeken Fule, “Başbakan Taci'nin, rüşvete karışan bakanları görevden almasını bekliyoruz. Bu gerçekleştikten sonra Kosova'nın vize liberizasyon istemi AB'de görüşülecek ve Kosova'nın AB için yolu açılacak" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Ajanslar


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?