banner39

Kosova'yı Adriyatik'a bağlayacak otoyol

Kosova'yı Arnavutluk ve Adriyatik deniziyle bağlayacak otoyolun yapım çalışmaları törenle başladı.

Arşiv 25.04.2010, 23:50 26.04.2010, 07:24
Kosova'yı Adriyatik'a bağlayacak otoyol


Kosova ve Arnavutluk sınır geçidi Vırmiça'dan, Kosova ve Sırbistan sınır geçidi Merdara'ye kadar uzanacak 117 kilometrelik otoyolun yapım çalışmalarını, Kosova Başbakanı Haşim Taçi, Arnavutluk Başbakanı Salih Berişa ile başlattı.

Otoyolun yapımına geçilmesi nedeniyle düzenlenen törene, Kosova Cumhurbaşkanı Fatmir Seydiu, Meclis Başkanı Yakup Krasniçi ve bazı bakanların yanı sıra aralarında Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Metin Hüsrev Ünler ve ABD'nin Priştine Büyükelçisi Christopher Dell'in de yer aldığı bazı büyükelçiler, siyasi parti liderleri, çok sayıda yetkili ve halk katıldı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Seydiu, otoyol yapımının başlamasıyla Kosovalıların hayalinin de gerçekleşmeye başladığını, Kosovalıların ekonomik yaşamını etkileyecek bu yolun aynı zamanda, Arnavutlarla Kosovalıları birleştireceğini belirtti.

Başbakan Taçi ise otoyolun Kosova'nın bağımsızlığını ilanından sonra en büyük projeyi oluşturduğunu ve bundan böyle Kosova'yı Arnavutluk'tan hiçbir şeyin ayırmayacağını vurguladı.

Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa ise selamlama konuşmasında, "Bundan böyle bizleri ayıran dağlar yok, birleştiren yollar var" diyerek, otoyolun Kosova halkının çok yönlü kalkınmasına katkısının büyük olacağını söyledi.

Kosova hükümeti ve Bechtel Enka Amerikan Türk Konsorsiyumu arasında imzalanan otoyol inşaatı anlaşması, yaklaşık 700 milyon Avro değerinde.

Kosova'nın Arnavutluk sınır noktası Vırmiça'dan, Sırbistan'la doğu sınırı Merdare'ye kadar uzanan Virmiça-Prizren-Priştine-Merdare otoyolunun yapımıyla Kosova uluslararası otoyol ağına katılmış olacak.

Safha safha inşa edilecek otoyolun uzunluğu 117 kilometre, karşılıklı ikişer şeridin genişliği 3.75 metre, yardımcı yolun 2,5 metre ve ortada yeşil alanın ise 3-4 metre genişliğinde olması öngörülüyor.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?