Kosova'yı destekleyen Sırp çocuğa tehdit

12 yaşında bir Sırp aktivist, ülkesinin AB üyeliğini ve Kosova'nın bağımsızlığını destekleyen yazıları nedeniyle ırkçıların hedefi oldu

Kosova'yı destekleyen Sırp çocuğa tehdit


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İnternetteki bloğunda ve Facebook'ta yazdığı yazılarda Sırbistan'ın AB/NATO üyeliğini destekleyen ve Kosova'nın bağımsız olması gerektiğini savunan on iki yaşındaki bir Sırp çocuk aşırı milliyetçilerden şiddet tehditleri almaya başladı.

"Sırbistan'ın en genç aktivisti" olarak nitelenen Rastko Pocesta, Sırbistan'ın şiddetle karşı çıktığı Kosova'nın bağımsızlığını destekleyerek, ülkesinin insan haklarına saygılı bir yer olmasını, artık savaş suçları ile anılmamasını istiyor.

Ancak, hala ırkçı fikirlerin yaygın olduğu Sırbistan'da Pocesta'nın AB üyeliği ile ekonomik istikrar ve güvenlik geleceği görüşleri de sert tepkiler alıyor.

Genç yaşına rağmen, Pocesta özellikle internet üzerinden ciddi tehditlere maruz kalınca Sırp çocuğa koruma tahsis edildi. Sırp milliyetçileri 12 yaşındaki Pocesta'yı "Sırp değerlere ihanet etmekle" suçluyor, internette "önce kemiklerinin, sonra fikirlerinin kırılması" şeklinde ifadeler dolaşıyor.

Aşırı sağcı grup Obraz'ın internetteki tartışma sayfalarında yoğunlaşan tehditleri değerlendiren Obraz genel sekreteri Mladen Obradoviç, Pocesta'nın "daha iyi bir öğrenci, daha iyi bir Sırp, daha iyi bir Hıristiyan" olması gerektiğini savunuyor.

12 yaşında resmi korumalarla yaşamak zorunda kalan Rastko Pocesta ise, tehditlere rağmen doğru olanı savunmaya, ülkesinde demokrasiyi güçlendirmek için çalışmaya devam edeceğini söylüyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2010, 12:39
banner53
YORUM EKLE

banner39