banner39

Kot işçileri hastane kapısından döndü

Ücretsiz tedavi umuduyla hastanelere başvuran silikozis hastaları geri çevrildi.

Arşiv 19.03.2010, 13:32 19.03.2010, 13:32
Kot işçileri hastane kapısından döndü

 

Tekstil sektöründe kot kumlama işinde çalışan ama bu iş sonunda ölümcül slikozis hastalığına yakalanan işçiler için hükümet ocak ayında bir adım atmıştı. Hastalığa yakalanan kot kumlama işçileri, sosyal güvenceleri olmasa bile sağlık ve tedavi hizmetlerinden ücretsiz yararlanabileceklerdi ancak durum böyle olmadı.

Yılmaz Kartal henüz 30 yaşında. 8 yıllık evli, 7 yaşında bir kız var. Son 5 yıldır ise slikozis hastalığı ile mücadele ediyor.

Yılmaz Kartal, hastalığını "Bazen buhar veriyorlar, oksijen veriyorlar. Zaten çoğu arkadaşımız evde yatalak, 10 metre yürüyemiyorlar. Oksijene bağlılar, hemen hemen 20 saat oksijen kullanıyorlar. Yavaş yavaş bizi etkiliyor tabii ki, çünkü akciğer yavaş yavaş gidiyor" sözleriyle anlatıyor.

Hükümetin ocak ayında aldığı yeni kararla, sosyal güvencesi olmasa bile o da ücretsiz sağlık hizmeti alabilecekti. Soğuk algınlığı şikayetiyle Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'nin yolunu tuttu ancak sonuç hayalkırıklığı oldu.

Kartal, "Sağlık güvencem yok, biraz soğuk almıştım ve hastaneye gittim. Slikozis hastalarının artık ücretsiz tedavi olabileceği söylendi ve rahatsızlığımdan dolayı acil servise başvurdum. Fakat hastaneye herhangi bir bilginin gelmediğini gördüm. Ne hasta hakları birimine ne acildeki görevlilere, kimseye bu konuda bir bilgi verilmemiş" dedi.

Uygulamadan mağdur olan yalnızca Yılmaz Kartal değil. Abdülhalim Demir, "Şu an meslek hastalığı raporu var elimizde. Meslek hastaları hastanesinin verdiği ama hastanenin bundan haberi yok. Ben Yedikule Hastanesi'ne gittim, 'Böyle birşey var mı, bilginiz var mı?' diye sordum, 'Yok' dediler" diye konuştu.

Türkiye'de beş bin kişi, tedavisi mümkün olmayan ölümcül slikozis hastalığıyla mücadele ediyor. Hastaların ortak isteği, hükümetin aldığı ücretsiz sağlık hizmeti kararının bir an önce hayata geçirilmesi.

Kaynak: NTV

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?