banner39

Kotasını aşan internet kullanıcısına SMS gelecek

ADSL faturası kota aşımı yüzünden yüksek faturalarla karşılaşan tüketiciye uyarı zorunluluğu geliyor. Yüksek fatura şoku bitiyor

Arşiv 09.04.2010, 18:38 09.04.2010, 18:38
Kotasını aşan internet kullanıcısına SMS gelecek

SANAYİ ve Ticaret Bakanlığı kotalı internet kullanan 4 milyona yakın tüketici için devrim niteliğinde bir karar aldı. Buna göre, abone, 'kota aşımına yakın bir kullanım düzeyine ulaştığında' erişim hizmeti sağlayan şirket tarafından mesaj yoluyla uyarılacak. Böylelikle abonenin kotalı hizmet almasına rağmen şişkin faturayla geçirdiği öfkenin önüne geçilecek. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, 'kota aşımı' yapan internet abonelerine bu durumlarından haberdar edilmesi kararı aldı. Bakanlığın aldığı bu karar, internet abonesinin hizmet alımında 'kota aşımı' yapması durumunda önceden mesaj yoluyla bilgilendirilmesini ve yüksek bir faturaya hazırlıklı olmasını amaçlıyor. Bakanlığın kararı internet kullanan 3 milyon 866 bin 663 aboneyi ilgilendiriyor. Aboneler, kotaları aşmaları halinde TTNET tarafından mesajla uyarılacak. İnternet hizmeti veren TTNET, Bilgi İletişim Teknolojileri Kurumu'nun uyarısı doğrultusunda 30 Nisan 2010'a kadar kotalı internetten faydalananların kota bilgilerini anlık sorgulayabilecekleri alt yapı sistemini kuracak.

VATANDAŞ ŞİKÂYET ETTİ

Bakanlılığın aldığı karar Selman Güleç isimli vatandaşın TBMM Dilekçe Komisyonu'na başvurmasıyla başladı. Güleç, başvurusunda kota aşımı konusunda "bilgilendirilmediği" için yüksek fatura ödemek zorunda kaldığına dikkat çekti ve bu konuda girişim yapılmasını istedi. Bakanlık ayrıca kota aşımı öncesinde abonelerin uyarılması gerektiğini belirtti.

Kaynak: Sabah


 

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?