banner39

Köylüler tarlayı cep telefonuyla suluyor

Teknolojiye ayak uyduran Malatyalı çiftçiler, cep telefonuyla çalıştırılan bir sistemle arazilerini suluyor.

Arşiv 25.03.2010, 20:45 25.03.2010, 20:45
Köylüler tarlayı cep telefonuyla suluyor


Teknoloji günlük hayatın her alanında kendini kabullendirirken Malatyalı çiftçiler de değişime ayak uydurdu. Devlet vatandaş işbirliğiyle yapılan sistem sayesinde köylüler 14 km'lik yolu artık yürümüyor.

Malatya'da köylüler, cep telefonuyla çalıştırılan bir sistemle arazilerini suluyor.

Battalgazi ilçesine bağlı Yarımcahan Köyü'ndeki vatandaşlar, devlet vatandaş işbirliğiyle yapılan ve cep telefonuyla çalıştırılan sulama tesisiyle arazilerini suluyor.

Karakaya Baraj Gölü'nden suyu çeken pomba istasyonundaki elektronik panoya yerleştirdikleri cep telefonu önce aradıklarında su sisteme akarak arazi sulanıyor. İkinci aramada ise su kesiliyor. Köylüler böylece 7 kilometre uzaklıktaki pompa istasyonuna gitme zahmetinden de kurtuldu. Yarımcahan Köyü Muhtarı Hasan Herdilli, "Köyümüzün sulama sistemi Batalgazi Barajından pompalama sistemiyle yapılıyor. Bize mesafesi 7 kilometre olduğu için açma ve kapaması bize sıkıntılı oluyordu. 14 kilometre gidip gelmeden kurtulduk. Mevcut olan pompanın yanında cep telefon yerleştirdik.

Sulama yapacağımız zaman pompadaki cep telefonunu arıyoruz. Sulama işi bitince de tekrar cep telefonu tekrar arama yaparak sulamayı kesiyoruz. bu sistemle 7 kilometre gidip 7 kilometre dönme toplam 14 kilometre mesafeyi gitmeden suyu açıp, kapatabiliyoruz. Bu sitemle Türkiye'nin herhangi bir noktasından köyümüzdeki sulama sistemini kontrol edebiliriz" dedi.

Sudan istifade eden Fahrettin Özden isimli köylü ise, sistemden dolayı çok memnun olduklarını ifade ederek, bu uygulamayla sulama öncesi ve sonrasında 7 kilometrelik mesafeye gidip gelme zahmetinde kurtulduklarını söyledi.
 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?