KPSS'de başörtüsüne 'açık' yasak

ÖSYM'nin KPSS Kılavuzu'nda beş ayrı yerde 'başı açık' fotoğraf uyarısı yapılırken, başörtüsüyle sınava gelenlerin salona alınmayacağı bildirildi.

KPSS'de başörtüsüne 'açık' yasak


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Anayasa'da açıkça bir "yasak" maddesi bulunmamasına karşın, sadece yönetmeliklerle uygulanan başörtüsü yasağı, bu sene de on binlerce öğrenciyi ve velisini mağdur edecek.

YÖK başkanı ve yönetimi değişti ama hukuki alt yapısı olmayan başörtüsü yasağı bir türlü değişmedi. Yasak 2 yıl aradan sonra yapılan lisans mezunlarına yönelik 2010 KPSS sınavında bir kez daha ortaya çıktı. ÖSYM tarafından bastırılan kılavuzun beş ayrı yerinde yasağa 'başı açık' vurgusu yapılıyor. Kılavuzda, başörtülü şekilde yapılan müracaatların da hepsinin geçersiz olacağı vurgulanıyor. ÖSYM, başörtüsü konusundaki uyarılarını, kılavuzda neredeyse her bölümde defalarca dile getiriyor.

ÖSYM, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi beş ayrı yerde 'başı açık' fotoğraf uyarısı yaparken, başörtüsüyle sınava gelenlerin salona alınmayacağını, giren olursa da sınavlarının geçersiz olacağını duyurdu.

Kamu görevlisi olmak isteyen lisans mezunlarının gireceği 2010 KPSS sınavı için 10 Mayıs'ta başlayan başvurular, 21 Mayıs'ta sona erecek. 10-11 Temmuz 2010 tarihlerinde yapılacak KPSS sınavı, A ve B grubu kadrolara atanacaklar için dört oturumda gerçekleştirilecek.
ÖSYM tarafından bastırılan kılavuzun beş ayrı yerinde yasağa 'başı açık' vurgusu yapılıyor. Kitapçıkta ilk yasak ikazı 5. sayfada 'Başvurma İşlemleri' bölümünde yer alıyor. Adaylara; başvuru merkezinde yapacakları müracaatlar sırasında görevliler tarafından çekilecek fotoğraflarının "cepheden, başı açık, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde çekilmiş olması" uyarısı yapılıyor.

İkinci başörtüsü uyarısı ise, 7. sayfada yapılıyor. 'Başvuruda Özel Durumlar' bölümünde başvurma süresince başvuru merkezine gidemeyecek kadar durumu ağır olan veya tutuklu adaylar ile sürekli yurt dışında bulunanların postayla yapacakları başvurularda istenilen belgeler arasında 'Son üç ay içinde cepheden, başı açık, adayı, kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş bir fotoğraf' ikazı dikkat çekiyor.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2010, 12:37
banner53
YORUM EKLE

banner39