banner39

KPSS'de yine yanlış hesaplama skandalı

KPSS 2007/5 tercih işlemlerinde de yanlış yapıldığı kesinleşti.

Arşiv 16.08.2007, 11:32 16.08.2007, 13:06
KPSS'de yine yanlış hesaplama skandalı

Adaylara haber verilmeden kat sayılarda değişiklikler yapılması ve bazı adayların netlerinin yanlış hesaplanmasının ardından 2007/5 KPSS tercih işlemlerinde de yanlış yapıldığı kesinleşti.

2007/5 KPSS tercih işlemleri skandalla başladı ve yine skandalla bitti. İlk skandal, adaylara tercihlerinizi kontrol edin uyarısı ile başladı.Son skandal ise tercihlerine daha düşük puanlı kişilerin yerleştiğini iddia eden adayların itirazıydı. Bu son skandala ilişkin olarak, ÖSYM'nin yanlış yapma gerekçesi de tespit edilmiş durumdadır.

ÖSYM, KPSS tercih işlemlerinde bugüne kadar çok sayıda hata yaptı. Bazı yerleştirme işlemleri, bu hata nedeniyle tam üç kez tekrar edilmiştir. Bazı yerleştirme hataları ise hiç kabul edilmemiştir.

ÖSYM'nin bu derece hata yapmasının nedeni KPSS teknik boyutuna hakim olmamasıdır. Son hata da yine bu husustan kaynaklanmıştır. ÖSYM, 2004/2 yerleştirmelerinde, bir kamu kurumuna yerleşen ancak çeşitli nedenlerden dolayı göreve başlamayan adayları sisteme geri almamıştır. Üstelik kamu kurumları, ataması yapılmayan adayların listesini ÖSYM'ye bildirmiş olmasına rağmen....

Oysaki, ÖSYM'nin yayımladığı kılavuzlara göre, bu durumdaki adaylar kamu kurumlarının bildirimi üzerine sisteme geri alınmakta veya eğer başvuru ekranı kendilerine tercih başvurusu yapma hakkı tanımamış ise aday, atamasını yapmayan kamu kurumundan alacağı yazıyı ÖSYM'ye fakslayarak yerleştirme işlemlerime katılabilmekteydi.

Ancak, 2007/5 KPSS tercih işlemleri başvuru ekranında, kendilerine hiçbir uyarı çıkmayan ve doğal olarak tercih hakkına sahip olduğunu düşünerek başvuru yapan bu durumdaki adayların tercihleri yok sayılmıştır. Bu nedenle de puanları yüksek olmasına rağmen, bu kişilerin tercihlerine daha düşük puanlı adaylar yerleşmiştir.

HAKKINIZI NASIL ARAYABİLİRSİNİZ?

ÖSYM'nin yaptığı bu işlemler dava konusu edilebilecek olup, idari yargıda 60 gün içinde açılacak bir davanın kazanılma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyoruz.

ÖSYM Neden Hep Yanlış Yapıyor?

ÖSYM'nin, her yerleştirme işleminde yanlış yapıyor olmasının tek bir gerekçesi bulunmaktadır. Programcılar ve mühendislerden oluşan ve bilgisayar ortamında yerleştirme programını yürüten bu kurum, memurluk statüsüne dair hiçbir şey bilmemektedir. Kurumun, kamu personeli mevzuatına hakim personeli bulunmamaktadır. Bir çok hukuki detay atlanmakta ve ancak mahkeme kararları sonrasında bir işlem yapılabilmektedir.

KPSS yerleştirmesinde bir çok önemli ayrıntı bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları şu şekildedir:

- Bir kadroya başvurabilecek bölümlerin kodlarla gösterilmesi,

- Yaş, cinsiyet, askerlik gibi detaylar

- İki kez yerleşeme kuralının hangi yerleştirmelerde uygulanıp uygulanmayacağı,

- Yerleşip de ataması yapılmayan veya yapılamayan adaylara ne tür bir işlem uygulanacağı,

Bu bahis konusu her bir başlığın kamu personeli mevzuatı bağlamında önemli özellikleri bulunmaktadır. Örneğin iki kez yerleşememe kuralı sadece memur ve 399 sözleşmeli pozisyonları için uygulanabilir. 4/B'li sözleşmeli pozisyonlar için bu kural uygulanamaz. Bu husus, kamu personeli mevzuatından kaynaklanan bir durumdur. ÖSYM, bu konuda yetkin kişileri istihdam eden bir kurum olmadığı için, "iki kez yerleşememe kuralını" tüm sözleşmeli personel alımlarına uygulayacak şekilde programı yazabilmekte, uyarılınca da, yaptığının yanlış olduğunu fark ederek, ilk yazdığı bilgisayar yazılımını değiştirebilmektedir. İşte bu değişiklikler yazılım sisteminde gedikler oluşturmakta ve yerleştirme hataları olarak ortaya çıkmaktadır. Bu örnek, bu konudaki onlarca sorundan sadece bir tanesidir.

Bu sorun devam ettiği sürece, yanlış yapılmaya devam edecektir. KPSS tercih işlemleri 2002 yılından bu yana ÖSYM tarafından yürütülmektedir. ÖSYM, aradan geçen beş yıllık bir zamana rağmen hala yanlış yaptığına göre, artık bu sorun çözümlenmelidir.

 

Kaynak: Samanyoluhaber

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?