banner39

Kral Abdullah ile Hizbullah heyetinin 'sıcak' görüşmesi

Görüşmeyi Es-Sefir’e değerlendiren üst düzel bir Hizbullah yetkilisi, görüşmenin bizzat kendisinin önemli ve olumlu olduğunu ifade etmiş.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Kral Abdullah ile Hizbullah heyetinin 'sıcak' görüşmesi

04 Ocak 2007 Perşembe

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Kral Abdullah ile Hizbullah heyetinin ‘sıcak’ görüşmesi

 

Lübnan’da yayınlanan Es-Sefir gazetesinin haberine göre, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz ile Hizbullah’ın 2 numaralı ismi Naim Kasım başkanlığındaki Hizbullah heyeti 3 saat süren bir görüşme yapmış.

 

Haberde, görüşmenin sıcak bir ortamda geçtiği, her iki tarafın da İslam birliğine vurgu yaptığı ve Kral Abdullah’ın Hizbullah lideri Hasan Nasrallah hakkında güzel şeyler söylediği yazıyor.

 

Görüşmeyi Es-Sefir’e değerlendiren üst düzel bir Hizbullah yetkilisi ise, görüşmenin bizzat kendisinin önemli ve olumlu olduğunu ifade etmiş.

 

El-Hayat gazetesinin bugünkü sayısında konuyla ilgili yayınlanan haberde ise, Hizbullah ile Suudi Arabistan arasında en üst düzeyde yapılan görüşmenin Kral Abdullah’ın daveti üzerine gerçekleştiği, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın güvenlik sorunu nedeniyle heyete başkanlık edemediği ve Naim Kasım’ı görevlendirdiği yazıyor.

 

Haberde belirtildiğine göre, Hizbullah’a yakın çevreler görüşmeyle ilgili değerlendirmesinde, görüşmenin Suudi Arabistan’ın Lübnan’daki tüm gruplarla diyaloğa istekli olduğunu ve Hizbullah’ın da Arap ülkelerinin girişimlerine açık olduğunu gösterdiği söylemiş.

 

Birleşik Arap Emirlikleri El-Beyan gazetesinin aynı konuyla ilgili haberinde de, görüşmenin Lübnan’daki siyasi krizin çözümüne katkıda bulunabileceği ifade ediliyor.

 

 

Erdoğan Lübnan’da çözümün haritasını aradı

 

Bugünkü Lübnan gazetelerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Lübnan’a yaptığı ziyaretle ilgili çeşitli haber ve yorumlar yer alıyor.

 

El-Mustakbel gazetesi, “Erdoğan krizin çözüm haritasını aradı: Kaygımız Lübnan’ın istikrarı” başlığıyla manşetten verdiği haberde, özünü İran ve Suriye’nin tavrının oluşturduğu darbe girişiminin yol açtığı krizin çözümü için Türkiye’nin de Erdoğan’ın dünkü resmi ziyaretiyle devreye girdiği bildiriliyor.

Haberde, Erdoğan’ın herhangi bir çözüm önerisi taşımadığı, bilakis Lübnan’ın istikrarı için iyi niyetle hareket ettiği belirtiliyor.

Haberde ayrıca, Lübnan’da “oyunun kuralı”nı ayrıntılarıyla öğrendikten sonra çözümün yol haritasını belirlemek için ziyaretin Erdoğan açısından yararlı olacağı kaydediliyor.

 

El-Mustakbel’in haberinde, Erdoğan’ın İran ve Suriye’nin Refik El-Hariri cinayetine bakacak uluslararası mahkemeye itirazları olmadığı fakat kafalarında bazı soru işaretleri bulunduğunu söylediği de yazıyor.

 

Es-Sefir gazetesi ise konuyla ilgili haberinde “Erdoğan, bölgenin tümünü etkileyecek mezhep çatışmasına karşı uyardı” demiş.

 

Es-Sefir’in haberinde, Türkiye’nin krizin çözümünü kolaşlaştırıcı rolüyle birlikte Erdoğan’ın görüştüğü her yetkiliye belirli bir ülkeyi değil bölgenin tamamını etkileyecek mezhep çatışmasından uzak durma yönünde öğütte bulunduğu belirtiliyor.

 

En-Nehar gazetesi, Erdoğan’ın Lübnan’daki krizin ayrıntılarını öğrenmek için Beyrut’ta uzun bir gün geçirdiğini yazmış.

 

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazetesinde yer alan Erdoğan’ın ziyaretiyle ilgili haberde de, Erdoğan’ın Lübnan’daki iç barışa büyük önem verdiklerini ve Lübnan’daki sarsıntının bölgenin tümünün istikrarını sarsacağını söylediği yazıyor.

 

 

Filistin’de yeniden iç çatışma

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, bütün uyarılara ve sükunet çağrılarına rağmen Filistin’de yeniden alevlenen çatışmalara değinilmiş.

 

Haberde, Gazze’nin kuzeyinde ve güneyinde Hamas ve El-Fetih taraftarları arasında çıkan çatışmalarda 5 kişinin öldüğü bildiriliyor.

 

Haberde ayrıca, her iki tarafın gerçekleştirdiği kaçırma olaylarının 10’a ulaştığı ve El-Fetih’in Hamas’ı suçladığı kaydediliyor.

 

Eş-Şarku’l-Evsat’ın haberinde, Fransız Haber Ajansı muhabirinin Gazze’de kaçırılmasının ardından Filistinli bir güvenlik yetkilisininyabancıları derhal Gazze’yi terketmeye çağırdığı da yazıyor.

 

 

Eş-Şarku’l-Evsat ve diğer bazı Arap gazeteleri bu konuyla ilgili haberlerinde oldukça anlamlı bir resmi kullanmışlar. Küçük bir çocuğun gözlerinin hemen üzerindeki pankartta her kesimiyle Filistinliler elleri üzerinde Filistin’i taşıyorlar ve Filistin kelimesinin üzerinde “Herkesten daha büyük” yazıyor. En altta ise, “İç savaşa hayır” yazıyor.

 

 

BM askerleri Güney Sudan’da küçük kızlara tecavüz ediyor

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan El-Cezire gazetesi, bugünkü sayısında İngiliz Daily Telegraph gazetesinde yayınlanan ve BM Barış Gücü askerilerinin Güney Sudan’da küçük kız çocuklarına tecavüz ettiğini öne süren bir habere dikkat çekiyor.

 

Haberde, 20’den fazla küçük kızın BM Barış Gücü’nde görev yapan sivil görevliler ve askerlerin kendilerini cinsel ilişkiye zorladıklarını anlattığı bildiriliyor.

 

Suudi Arabistan El-Yevm gazetesinin haberinde de, BM Barış Gücü askerlerinin henüz 12 yaşına dahi gelmemiş yüzlerce kız çocuğuna tecavüz ettiği ve BM yetkililerinin konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmaktan kaçındıkları yazıyor.

 

 

Somali’de Amerikan askerleri de müdahaleye katıldı

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan El-Vatan gazetesinin bugünkü saısında yer alan bir habere göre, Amerikan Deniz Kuvvetleri askerleri de Somalİ’den kaçmaya çalışan “İslamcı teröristler”in peşine düşmüş.

 

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack’ın Cibuti’deki Amerikan üssünde görev yapan Amerikan Deniz Kuvvetleri askerlerinin Somali sahillerinde İslami Mahkemeler Birliği liderlerini yakalamaya çalıştığını açıklamış.

 

El-Vatan’ın haberinde ayrıca, Eritre Hükümeti’nin Somali’nin Etiyopya Başbakanı için bataklık olacağını söylediği ve Etiyopya Başbakanı Meles Zenawi’yi “ABD için çalışan paralı asker” olarak tanımladığı yazıyor.

 

Haberde belirtildiğine göre, Eritre Enformasyon Bakanı Ali Abdo, Zenawi için, “yalancı ve hayalperest” demiş ve Amerika’nın emirleri doğrultusunda hareket ettiğini söylemiş.

 

 

Saddam’ı milisler idam etti

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Beyan gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in idam ediliş biçimiyle ilgili eleştirilerin skandala dönüştüğü belirtiliyor.

 

Haberde, Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Muvaffak Er-Rubai ve İçişleri Bakanlığı’ndan bir yetkilinin milislerin idamı infaz edecek resmi görevlileri devre dışı bırakarak onların yerini aldıklarını itiraf ettiği bildiriliyor.

 

Katar’da yayınlanan Eş-Şark gazetesinin konuyla ilgili haberinde de, El-Maliki Hükümeti’nin milislerin idam odasına sızdığını itiraf ettiği yazıyor.

 

 

 

Kuveytli işadamı Saddam’ın boynuna geçen ipe talip

 

Katar Er-Râye gazetesinin bugünkü sayısında Saddam’ın idamıyla ilgili ilginç bir habere yer verilmiş.

 

Haberde belirtildiğine göre, Kuveytli bir işadamı adına çalışan Iraklıların Irak İçişleri Bakanlığı’na başvuruda bulunarak Saddam Hüseyin’in idam edildiği ipi satın almak istemişler.

 

Er-Râye’nin haberinde Saddam’ın ipini satın almak isteyen Kuveytli işadamının adı verilmemiş fakat ipe sahip olabilmek için ne kadar olursa olsun ödemeye hazır olduğu belirtilmiş.

 

Haberde, Kuveytli işadamının amacına ulaşabilmek için Irak’ta nüfuzlu bir Şii otorite ile de pazarlık yaptığı kaydedilmiş.

 

Haberde ayrıca, daha önce de Kuveytli başka bir işadamının Bağdat’ta devrilen Saddam heykelinin başını Amerikalı aracılardan satın aldığı ve evinin salonunda sergilediği yazıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?