banner15

Kral Abdullah Türkiye'ye Geliyor

Dubai Prensi El Maktum’un gayrimenkul yatırımı için işbirliği yapması, Bahreyn ile ekonomik ilişkilerin geliştirilmesini öngören anlaşmanın imzalanmasının ardından, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bu yıl Türkiye’yi ziyaret etmeyi kararlaştırdı.

Kral Abdullah Türkiye'ye Geliyor

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl Körfez ülkelerine yaptığı ziyaretler, ekonomik ilişkilerde meyvelerini veriyor.

Dubai Prensi El Maktum’un gayrimenkul yatırımı için işbirliği yapması, Bahreyn ile ekonomik ilişkilerin geliştirilmesini öngören anlaşmanın imzalanmasının ardından, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bu yıl Türkiye’yi ziyaret etmeyi kararlaştırdı. Ziyaret ettiği ülkelere maiyetini taşıyan 17 uçakla giden kralın o bölgeye canlılık getirdiğine dikkat çekilerek, söz konusu ziyaretin iki ülke ilişkileri açısından dönüm noktası olacağı belirtiliyor. Suudi Arabistan’da bulunan İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş, İstanbul’un Kral Abdullah’ın ‘destinasyonlarından’ biri haline getirilmesinin önemine işaret etti. Oda yetkilileriyle görüşen Arap işadamları da yatırım yapma kararlılığını dile getirerek, Türkiye’deki imkanlar hakkında bilgi aldı.

İstanbul Ticaret Odası, Körfez ülkeleriyle açılım kapsamında, Katar, Dubai ve Umman’dan sonra son durağı Suudi Arabistan’a geldi. Ülkenin ekonomik açıdan önemli şehirlerden Cidde’de iki ülkenin ekonomik ilişkilerinin gelişmesi için çeşitli temaslarda bulunuldu. Ziyaret kapsamında Türkiye ile Suudi Arabistan arasında turizmin canlandırılması, Kral Abdullah’ın ziyareti, ortak fon kurulması gibi konular masaya yatırıldı. Oda Başkanı Yalçıntaş, temasları hakkında basın mensuplarına bilgi verdi. Buna göre, iki ülke ilişkileri açısından dönüm noktası, Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın 2006’da Türkiye’ye yapması beklenen ziyaret. Kralın gittiği yerlere maiyetini taşıyan 17 uçakla gittiğini hatırlatan Yalçıntaş, sadece bu ziyaretlerin bile ekonomik canlılık getirdiğini kaydetti: “Kralın İstanbul’da tatile gelmesini sağlayabilirsek iki ülkenin ilişkileri ve ticari ekonomik ilişkiler açısından çok büyük dönüşüm olur. Birçok Suudi işadamının Türkiye’ye bakışı değişecek.” Yalçıntaş, İstanbul’da Sevda Tepesi olarak bilinen Kral’a ait arazinin bulunduğunu ve buraya ev yapamadığını hatırlatarak, “Eğer bu konuda da bir jest yapılabilirse çok önemli katkı sağlanabilir.” dedi. Yalçıntaş, temaslar sırasında gündeme gelen bir diğer konunun da turizm olduğunu söyledi. Yalçıntaş’ın verdiği bilgiye göre, Suudi Arabistanlılara, Doğu Anadolu kalkınma projesi kapsamında kış ve yayla turizmi önerildi. Önce İstanbul Ticaret Odası, Türkiye’deki turizm imkanlarının yer alacağı ‘road show (tanıtım turu)’ düzenleyecek. Daha sonra Arabistanlılara yönelik turizm organizasyonlarının yapılması için her iki ülkeden turizm acenteleri evlendirilecek ve merkezi Cidde’de bulunan bir şirket kurulacak.

Ziyaret kapsamında Cidde Ticaret Odası ile Suudi-Türk İş Konseyi üyeleri bir araya geldi. Toplantıda, Cidde’nin dışında kurulacak Kral Abdullah Ekonomi Şehri tanıtıldı. 26,6 milyar dolarlık yatırımla gerçekleştirilecek 110 bin kişilik kentin 10 yılda kurulması planlanıyor. Kral Abdullah’ın 5 yılda tamamlanması talimatı verdiği projeye, Türk müteahhit firmalarının katılımı bekleniyor. Toplantıda, Türkiye’den Ülker Grubu şirketlerinden Bizim Menkul Değerler ile Suudi Arabistan’dan Siraj Capital şirketi arasında fon kurulması için ön anlaşma imzalandı. 100 milyon dolar tutarındaki fon, gayrimenkul fonları, hisse senedi fonları ve İslami Dow Jones İslamic Endeksi senetleri olmak üzere 3 başlıkta faaliyet gösterecek. Suudi Arabistan Türkiye İş Konseyi Başkanı Gassan El Süleyman, Türkiye ve Suudi işadamları için çok iyi bir ortam bulunduğunu belirterek, “Türkiye ile işlerimizi geliştirmek istiyoruz. Türk kardeşlerimizi çok yakın hissediyoruz. Umut ediyorum onlar da bizim gibi hissediyorlardır.” dedi. Süleyman, eylülde İstanbul’a ziyarete geleceklerini ifade etti. İş Konseyi’nin Türkiye Başkan Vekili Ali Bayramoğlu da yedi Körfez ülkesinin iş konseylerini tek bir çatı altında toplayarak işbirliğinin artırılacağını bildirdi. Yalçıntaş, daha önce 3 yıl çalıştığı İslam Kalkınma Bankası’nın Başkanı Dr. Ahmed Muhammed Ali’yi de ziyaret etti. Yalçıntaş, Türk müteahhitlerinin büyümeleri için bankanın desteğini istedi.

Odanın Cidde temasları sırasında Özelleştirme İdaresi, Hazine ve GAP İdaresi’nden bürokratlar, kendi konularında tanıtım yaptı ve Türkiye’deki yatırım fırsatlarını anlattı. Hazine uzmanları, Türkiye’nin makro ekonomik yapısı, özelleştirme bürokratları 2006 programı hakkında bilgi verirken, GAP İdaresi temsilcileri bölgedeki yatırım imkanları hakkında ayrıntılı sunum yaptı. Aynı heyet Kuveyt’te de tanıtım yapacak.

2006’da 33,6 milyar dolar yatırım yapacak

Türkiye’nin Riyad Büyükelçisi Uğur Doğan, Mekke ve petrol gelirlerine işaret ederek, Suudi Arabistan’ı ‘bir ayağı bu dünyada bir ayağı öteki dünyada bir dev’ olarak tanımlıyor. Doğan’ın verdiği bilgiye göre, Arap dünyasının gayri safi milli hasılasının yüzde 25’ini Suudi Arabistan üretiyor. Gayri safi milli hasılası 271 milyar dolar olan ülkede büyüme yüzde 6,5, kişi başına gelir 12 bin dolar. 148 milyar dolar olan bütçenin 130 milyar doları petrol gelirinden sağlanıyor. Bütçe giderleri ise 90 milyar dolar. 2006 için 33,6 milyar dolar yatırım bütçesi ayrıldı. Bunun yüzde 28’i savunmaya, yüzde 23’ü eğitime gidecek. 3 üniversite ve 2 bin 700 ilkokul inşa edilecek. Sağlık için 8,2 milyar, altyapı için 6 milyar dolar yatırım planlanıyor. 2020’ye kadar 613 milyar dolarlık yatırım yapılacak.

‘Türkiye’de enerji ihalelerine gireceğiz’

Suudi Arabistanlı Amiantit şirketinin Üst Yöneticisi Ferid Y. Alkhalawi, Türkiye’de Yapı Merkezi’yle ortak fabrikaları bulunduğunu kaydetti. Türkiye’de enerji dağıtımı ihalelerine girmek istediklerini vurgulayan Alkhalawi, şöyle konuştu: “Türkiye çok büyük pazar. Bu nedenle üretim yatırımına girdik. Cam elyaf boru üretiminde dünya lideriyiz. Türkiye’deki fabrikalardan, Balkanlar, Orta Asya, Rusya ve Avrupa’ya ihracat yapıyoruz. Arabistan’dan şirketler sıralamasında 18. sıradayız.” İşadamı Fevzi El Nahdi de, Türkiye’de iyi bir kadın iç giyim firması ile ortaklık yapabileceğini açıkladı. El Nahdi, “4 yıldır Türkiye ile ticaret yapıyoruz. Sıvı sabun, deterjan ve bazı kimyevi maddeler ithal ediyoruz. Türkiye’de hem bu konuda hem de tekstil ve hazır giyimde yatırım yapabiliriz.” dedi.

Suudiler, Baklavacı Güllüoğlu’nu istedi

Türkiye ile sanayi ve ticaret ortaklığı yapmakta istekli olan Suudi işadamları bazı Türk firmalarını çok beğendiklerini ve bunların S.Arabistan’da yatırım yapmasını beklediklerini söyledi. Bu firmalar arasında ise en çok da baklavalarıyla ünlü Güllüoğlu’nun adı geçti. Ayrıca Ülker, Eti, Pınar, Dimes, Gıdasa gibi gıda üreticilerini de yatırıma beklediklerini söylediler. İstanbul Ticaret Odası heyetinde 60 civarında işadamı yer aldı. İşadamları, Cidde Ticaret Odası binasında ürünlerini ve firmalarını tanıttı. Türkiye Suudi Arabistan İş Konseyi Başkan Vekili Ali Bayramoğlu, Riyad’da 12 milyon dolarlık altyapı işi yaptıklarını, Cidde’de 60 milyon dolarlık yeni bir işin imza aşamasına geldiğini söyledi. İnşaat firması Güriş de Cidde’nin 350 milyon dolarlık kanalizasyon ihalesini üstlendi.

Kaynak: Zaman gazetesi

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48