banner39

Kral Arthur da gerçek değilmiş

İngiltere'de Robin Hood'dan sonra Kral Arthur'un da hayali bir kahraman olduğu anlaşıldı

Arşiv 17.04.2010, 14:34 17.04.2010, 14:34
Kral Arthur da gerçek değilmiş

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

İngilizler tarihi kahraman oluşturmaya oldukça meyilli bir millettir. Robin Hood başta olmak üzere birçok tarihi kahraman üretmişlerdir. Bu üretilen kahramanlardan birinin de Kral Arthur olduğu ortaya çıktı. 40 yıl öncesine kadar yaşadığı hakkında hiçbir belge bulunmayan Kral Arthur’un romancılar ve sinemacılar sayesinde tarihsel bir kişiliğe döndürülmüş.

İngiliz tarihinde Arthur ismini kullanan 13 kral bulunuyor. Bu krallardan yalnız birisi geç Roma İmparatorluğu döneminde yaşadığı sanılıyor. Bu döneme ait bilgilerin oldukça sınırlı oluşu efsanede geçen Kral Arthur’un yaşayıp yaşamadığı sorusuna cevap vermiyor. Kral Arthur efsanesinde anlatılan , ejderha, Merlin gibi figürlerin eski Kelt efsanelerinde geçtiği biliniyor. 

Hatta bazı Kafkas topluluklarında Kamelot adında zengin bir ülkenin adı geçiyor. Arkeolojik kazılarda İngiliz tarihçilerin iddia ettiği gibi 410-550 seneleri arasında Arthur’un yaşamasının imkansız olduğu Sakson birliğini gerçekleştiren Arthur’un 8.yüzyılda yaşamış olabileceği iddia ediliyor. İngiliz arkeolog Miles Russel Current Archaeology dergisinde Arthur’un efsane olarak var olduğu fakat taerihsel olarak henüz yaşayıp yaşamadığının bilinmediğini söylüyor.
 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?