banner15

Kraliçe kaleye mescit yaptırdı

Kraliçe II. Elizabeth'in, Windsor Kalesi'nin bir odasını, burada çalışan Müslüman görevli için mescit yaptırdı.

Kraliçe kaleye mescit yaptırdı

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in, en çok kullandığı ve yılın büyük bölümünü geçirdiği ikametgahlarından biri olan Windsor kalesinde bir odayı, kalenin Müslüman çalışanının Ramazan ayı boyunca kullanabileceği mescit haline getirdiği bildirildi.

Kale içinde ziyarete açık bölümleri gezen turistlere satış yapan küçük dükkanda çalışan Nagina Choudary'nin Ramazan'da rahat namaz kılabilmek için yaptığı başvuruyu değerlendiren Kraliçe'nin, kalenin Saxon kulesi adı verilen bölümündeki bir odayı Choudary'ye vermeyi kabul ettiği açıklandı.

19 yaşındaki Choudary, Windsor kalesinde namaz kılan ilk Müslüman olmanın kendisini çok heyecanlandırdığını belirterek, Bu namazları başka bir ruhla kılacağım, çünkü ibadetimi yaparken bir yandan da bir ilk olarak tarihe geçeceğimi biliyorum dedi.

Kraliçe'nin kendisine oda ayırma kararının sürpriz olduğunu da belirten Choudary, Zira son günlerde İslam'a ve Müslümanlara karşı bir önyargı var. Ayrıca kalede çalışmaya başlayalı sadece iki ay oldu. Bütün bunlara rağmen herkes bana yardımcı olabilmek için seferber oldu diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48