banner39

Kralın 3 iç savaş tehlikesi uyarısı

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazetesi, Ürdün Kralı Abdullah’ın Bağdat’tan çıkıp Filistin’e ve Lübnan’a ulaşacak bir iç savaş tehlikesine dikkat çektiğini yazıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Kralın 3 iç savaş tehlikesi uyarısı

27 Kasım 2006 Pazartesi

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

3 iç savaş tehlikesi

 

Ürdün Kralı Abdullah, dün Ölü Deniz’de Genç Arap Liderleri Forumu’nu açış konuşmasında Ortadoğu’da üç bölgede iç savaş yaşanması tehlikesi olduğundan bahsetmişti.

 

Bugünkü Arap gazetelerinde bu açıklamayla ilgili haberler yer alıyor.

 

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazetesi, Ürdün Kralı Abdullah’ın Bağdat’tan çıkıp Filistin’e ve Lübnan’a ulaşacak bir iç savaş tehlikesine dikkat çektiğini yazıyor.

 

El-Hayat, Amerikan Yönetimi’nin Irak sorununu Suriye ve İran ile görüşmeyi tavsiye etmesi beklenen Baker Komisyonu’nun raporunu açıklamasından önce diğer bölge ülkelerine yöneldiğini, Dick Cheney’nin Suudi Arabistan’a gittiğini, Bush’un ise Ürdün’e gideceğini belirtiyor.

 

Haberde, İran’ın bölgedeki nüfuzunun kırılmasının Bush’un Amman’daki görüşmelerinin en önemli konusu olduğu kaydediliyor.

 

Kuveyt’te yayınlanan Er-Re’y gazetesi de konuyla ilgili haberi “Abdullah El-Sâni: Ortadoğu üç iç savaş çıkması tehlikesiyle karşı karşıya” başlığıyla okuyucularına duyuruyor.

 

 

 

Baker Komisyonu Irak raporunda son rütuşları yapıyor

 

Eş-Şarku’l-Evsat gezetesinde bugün yer alan bir haberde, Amerikan Kongresi tarafından görevlendirilen dışişleri eski bakanlarından James Baker başkanlığındaki Irak Komisyonu’nun bugün ve yarın toplanarak önümüzdeki ayın ortalarında Amerikan Yönetimi’ne sunacağı tavsiyeleri belirleyeceği bildiriliyor.

 

Haberde, 5 Cumhuriyetçi ve 5 Demokrat üyeden oluşan komisyonun üyelerinin Irak’tan  aşamalı çekilme konusunda hala görüş birliğine varamadıkları belirtiliyor.

 

 

 

Arap Emirlikleri: Basın aracılığıyla değil yüzyüze konuşalım

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Halic gazetesinin bugünkü sayısında, İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün Arap Emirlikleri’ne yönelik dünkü suçlamarına verilen cevap yer alıyor.

 

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Ali El-Hüseyni, dünkü basın toplantısında, Birleşik Arap Emirlikleri’ni Amerika’nın ülkesine yönelik düşmanca faaliyetlerine evsahipliği yapmaması yönünde uyarmıştı.

 

Haberde belirtildiğine göre, Birleşik Arap Emirlikleri’nden bir resmi yetkili Tahran’dan bu konuda resmi bir mesaj almadıklarını ve taraflarla medya aracılığıyla değil doğrudan ilişkiyi tercih ettiklerini söylemiş.

 

 

 

Gazze sınırına 13 bin Filistin askeri

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin bugünkü sayısında, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın İsrail’e füze fırlatılmasını önlemek için Gazze sınırına Filistin güvenlik güçlerinin yerleştirilmesini emrettiği ve 13 bin Filistin askerinin sınıra yerleştirileceği yazıyor.

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-İttihad gazetesinde bugün yer alan bir haberde de, Hamas ve İslami Cihad’ın ateşkese bağlı kalacaklarını ilan ettikleri, “İsrail ateşkese bağlı kaldıkça biz de ateşkese bağlı kalacağız, ateşkesi delen biz değiliz” dedikleri ve Abbas’ın güvenlik güçlerine ateşkesi koruma emri vermesine gerek olmadığını söyledikleri kaydediliyor.

--------------------------------------------------------------------------------

DIŞ BASINDAN BAŞLIKLAR

T.C. Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü

ABD BASINI

AP’nin "Vatikan Yetkilisi: Papa'nın Türkiye Ziyareti Konusunda Hiçbir Zaman Şüphesi Olmadı" başlıklı haberinde, Vatikan Dışişleri Bakanı Başpiskopos Dominique Mamberti’nin Papa 16. Benedict'in Türkiye'ye ziyaret kararı konusunda hiçbir zaman şüphesi olmadığını ve birkaç gün içinde çoğunluğu Müslüman olan bu ülkeye gidecek olmaktan dolayı mutlu olduğunu ve Türklerin Papa'yı sıcak karşılayacaklarından emin olduğunu söylediği aktarılmaktadır.

Ajansın "Papa Türk Halkına Saygılarını İletti" başlıklı haberinde, Papa 16. Benedikt’in Türk halkına ve liderlerine saygı ve dostluk duygularını bildirerek cemaatinden Türkiye'ye yapacağı hac ziyareti için dua etmelerini istediği, Türkiye'de Ortodoks Hıristiyanlarının yanı sıra küçük Katolik cemaat ile de buluşacağını belirten Benedikt'in ilk papalık ziyaretini bu ülkeye yapmasının asıl nedeninin, İstanbul'da, dünya Ortodokslarının ruhani lideri Patrik Bartholomeos ile görüşmek olduğu ileri sürülmektedir.

İNGİLTERE BASINI

Reuters’in "Irak'ın Komşuları 5 Aralık'ta Kahire'de Toplanacak" başlıklı haberinde, Mısır Dışişleri Bakanlığının Irak'a komşu ülkelerin dışişleri bakanlarının şiddeti durdurmanın yollarını görüşmek üzere aralık ayında Arap Birliği'nin merkezi Kahire'de bir araya geleceğini açıkladığı, Bakanlığın açıklamasında, "Bu toplantı, Arapların, Irak'ta cereyan edenler konusunda, her türlü şiddeti, fanatizmi ve mezhepçiliği reddeden açık tavrını ortaya koymalıdır" denildiği kaydedilmektedir.

FRANSA BASINI

AFP’nin "Lefkoşa'daki Bir Okulda Saldırı... Ankara, Rum Yönetimini Suçluyor" başlıklı haberinde, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan’ın Kıbrıslı bir Türk öğrenciye geçen çarşamba Lefkoşa'daki bir okulda yapılan saldırının, Kıbrıs Rum yönetiminin yürüttüğü düşmanca siyasetin sonuçları olduğunu belirterek "Bu olay, Rum tarafının izlediği politikanın, adada iki taraf arasında işbirliği ve yakınlaşmaya belki de en çok ihtiyaç duyulan bir dönemde, Rum gençliğinin Kıbrıs Türkleri konusunda olumsuz önyargılara sevk edilmeleri açısından endişe verici boyutlara ulaştığını gösteriyor" dediği bildirilmektedir.

Ajansın "Soykırım... Ermenistan Dışişleri Bakanı Türkiye'ye Elini Uzatıyor" başlıklı haberinde, Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan’ın, Kıbrıs ziyareti sırasında yaptığı açıklamada "Ermenistan için, Türkiye'nin (soykırımı) tanıması, iyi komşuluk ilişkilerinin normalleşmesi için bir önkoşul değildir" dediği ve iki ülkenin, ortak geçmişini "iyileştirebilmeye" ihtiyacı olduğunu ileri sürerek "Bu engel (Türkiye'nin tanımaması) kaldırılabilir ve (iki halkın birbiri hakkında sahip olabileceği fikirler) yeni tecrübelerle iyileştirilebilir" diye eklediği aktarılmaktadır.

Ajansın"Güney Kıbrıs, Türkiye ve Finlandiya Toplantısı Konusunda Kötümser" başlıklı haberinde, GKRY Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas’ın yaptığı açıklamada, Türkiye ve AB'nin dönem başkanı Finlandiya arasındaki toplantının sonuçları konusunda kötümser olduğunu belirterek "Hiç kimse sonuç konusunda yargıya varamaz, ancak belirttiğim gibi, son zamanlarda değişik kaynaklardan bize ulaşan bilgiler, bizim iyimser olmamıza imkan tanımıyor" dediği aktarılmaktadır.

İRAN BASINI

İran gazetesinin "Ekmeleddin İhsanoğlu: Papa, Hıristiyanlığı Diğer Dinlerle Kıyaslamasın" başlıklı haberinde, İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’nun, İslami Araştırmalar Merkezi'nin inisiyatifiyle düzenlenen sempozyumdaki konuşmasında "Hıristiyanlık dünyasının dini lideri Papa, Hıristiyanlığı başka bir dinle kıyaslayamaz" dediği bildirilmektedir.

İRiB’in "Yunanistan'ın, Türkiye'nin AB Üyeliğini Desteklemesi..." başlıklı haberinde, Atina'da yapılan Yunanistan ve Türkiye Ekonomik Kalkınma Formunda konuşan Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis’in yaptığı açıklamada Yunanistan'ın Türkiye'nin AB'e katılmasını desteklediğini, ancak aynı zamanda Türkiye'nin de AB tarafından belirlenen şartların tamamını uygulaması gerektiğini belirttiği ve "Biz, Avrupa'nın sadece Hıristiyanların elinde olmasını istemiyoruz. Hatta, saygı duyulması ve uygulanması gereken AB'nin sahip olduğu değerleri ve kanunları Türkiye'nin de uygulayarak birliğin bir üyesi olarak aramızda olacağına inanıyoruz" dediği aktarılmaktadır.

MISIR BASINI

Rose el Youssef gazetesinin "Mısır ile Kıbrıs Arasında Denizcilik Anlaşması" başlıklı haberinde, Mısır ile Güney Kıbrıs’ın, Kahire'de denizcilik ve deniz taşımacılığı alanında ortak işbirliğini öngören bir anlaşma imzaladıkları, Mısırlı Bakan Mansur’un, anlaşmanın iki ülke arasında denizcilik alanında yeni işbirliği ufuklarını açacağını belirterek, iki ülke limanlarına gemilerin girişlerini kolaylaştırmak yoluyla Mısır, Kıbrıs ve üçüncü ülkeler arasında mal taşımacılığına imkan sağlayacağını bildirdiği ifade edilmektedir.

El Cumhuriye gazetesinin "Ahmet Nazif: Türkiye ile Serbest Ticaret Anlaşması Yakında Yürürlülüğe Girecek" başlıklı haberinde, Başbakan Dr. Ahmet Nazif’in İstanbul'da düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu münasebetiyle bir araya gelerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Mısır-Türkiye ilişkilerinin her alanda güçlendirilmesi ve geliştirilmesinin yollarıyla Orta Doğu'nun mevcut durumunu görüştüğü, görüşmeden sonra açıklamalarda bulunan Nazif’in, iki ülke arasında hem ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi hem de Filistin'in durumu ve Filistin halkına uygulanan ablukanın sona erdirilmesinin zarureti gibi siyasi konularda tam bir mutabakat olduğunun görüldüğünü bildirdiği aktarılmaktadır.

El Ahrar gazetesinin "Türkiye ve Pakistan, F-16 Uçaklarının Modernize Edilmesi Konusunda Anlaştılar" başlıklı haberinde, Türkiye ile Pakistan’ın, Türk Savunma Sanayi tarafından Pakistan hava kuvvetlerinin kullandığı F-16 savaş uçaklarının modernize edilmesi için ilke anlaşması imzaladıkları bildirilmektedir.

 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?