banner39

Kralın mal varlığını açıklamaması kızdırdı

Norveç Kralı 5. Harald'ın şahsi mal varlığını açıklaması için baskı artıyor.

Arşiv 23.04.2010, 03:01 23.04.2010, 10:55
Kralın mal varlığını açıklamaması kızdırdı

 
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Norveç Kralı 5. Harald'ın servetinin açıklanmaması ülkede tartışma konusu oldu. Politikacıların büyük bir kısmının 'açıklanması' yönünde baskı yapmasına rağmen Kraliyet Sarayı yetkilileri kralın mal varlığı konusunda yorum yapmamakta ısrar ediyor. Norveç milletvekilleri, Kraliyet Ailesinin artan masraflarını ve Kralın şahsi mal varlığını açıklamamasını ilk defa yüksek sesle eleştirmeye başladı.

Meclisin gerek sağ gerekse sol partili milletvekillerinin büyük bir kısmı Kraliyet yetkililerini harcamalar ve mal varlığı konusunda bilgi vermeye davet etti. Tartışmalara son olarak İşçi Partisi'nin önde gelen vekillerinden ve aynı zamanda Meclis İnceleme-Araştırma Komisyonu Başkan Yardımcısı Martin Kolberg de katıldı. Ekonomi gazetesi Dagens Naeringsliv'e konuşan Kolberg'e göre, Kral özel mal varlığını açıklamak zorunda değil, fakat toplumda bu konuda bir kuşku varsa en akıllıca olan yolun bunu izale etmek olduğunu söyledi.

Kralın şahsi servetinden, ülkedeki diğer vatandaşlardan olduğu gibi, vergi alınıp alınmadığı en çok merak edilen konuların başında geliyor. Oslo'nun önceki belediye başkanlarından birisinin, İsviçre bankalarında parası olduğu ve bunu yetkililere rapor etmediğinden dolayı istifa etmek zorunda kaldığı da, bu duruma örnek olarak gösteriliyor. Kralın da şahsi mal varlığından dolayı ayrıcalığa tabi tutulmaması gerektiği toplum ortak kanaatini oluşturuyor.

Kraliyet Sözcüsü Sven Gjeruldsen kralın mal varlığını geçmiş yıllarda 100 milyon Norveç Kronu (16 milyon Dolar) olarak açıkladıklarını, fakat bunu her sene yıllık muhasebe raporlarında belirtmenin 'doğal' olmadığını söyleyerek eleştirilere cevap verdi. Politikacılar ise Gjeruldsen ile aynı fikirde olmadıklarını ifade ederek "Kraliyet Ailesinin ve saray masraflarının neden bu kadar arttığının hesabını halk bizden soruyor" şeklinde serzenişte bulundu.

Meclis Başkanı Oyvind Korsberg ise yeni yıl açılış konuşmasında Kralı harcamalar noktasında uyardığını fakat, yine de meclisten yüzde 22'lik bir artış talep ettiğini kaydederek, "Bundan sonra Kraliyet Ailesinin yıllık bütçesini hesaplarken kişisel mal varlıklarını da hesaba katmak daha doğru olacak" şeklinde konuştu. Krallık sisteminin en güçlü destekçilerinden biri olarak da bilinen Korsberg, Kraliyet Ailesinin bu 'kaçamak' tutumundan dolayı çok şaşırdığını da sözlerine ilave ederek şunları söyledi: "Her konuda halka karşı şeffaf ve paylaşımcı olan Kral'ın, neredeyse bütün milletvekillerinin eleştirmesine rağmen, mal varlığı konusunda sessiz kalmasını anlamakta zorluk çekiyorum doğrusu."

Kraliyet yetkililerinin, Kral Harald ve Kraliçe Sonya'nın yıllık gelirlerinde yüzde 22.7, Prens Haakon ve Prenses Mette-Marit için ise yüzde 7.2 artış talep ettiği iddia ediliyor. Kral ve Kraliçe mevcut olarak 9 milyon kron, Prens ve Prenses ise 7.5 milyon kron yıllık gelire sahip. Bütün politikacıların bir konu hakkında aynı fikirde buluşmasının çok nadiren gerçekleştiğine dikkat çeken Profesör Trond Nordby, "Farklı partilerden milletvekillerinin bir konu hakkında aynı şekilde seslerini yükseltmesine çok sık rastlanılmaz. Övgüyü hak ediyorlar" dedi. 


 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?