banner39

Kredi kartı alamayana banka verdiler

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanı Ahmet Ertürk, 5 yılda 21 bankanın battığı Türkiye’de bankaların kredi kartı vermediği insanlara banka verildiğini söyledi.

Arşiv 22.04.2007, 13:53 25.04.2007, 14:11
Kredi kartı alamayana banka verdiler

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Elazığ Şubesi tarafından Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıda konuşan Ertürk, isim vermeden Yahya Murat Demirel’i tarif ederek, "O çocuk bankalardan kredi alamadı, gitti banka aldı" diye konuştu.

İŞİ YOK, EVİ KİRA:

"Aklı, parası, cesareti olan herkesin banka kurması olmaz. Devletten izin almanız gerekir. Devlet izin vermezse banka kuramazsınız" diyen Ertürk, geçmişte yaşananlara ilişkin ise şöyle konuştu: "O tarihte kredi kartı verilmeyen insanlara banka verildi. Şimdi çok gürültüsü çıkan bir bankanın sahibi o dönemde çok genç bir çocuk. Biz onun ailesine uzanınca çok büyük gürültü oldu. Karşımızda bir genç çocuk çıktı, işi yok, evi kira, ne yapalım. Onun aile servetine gittik. Aile serveti de maşallah yerinde duruyor ama çocuğun hiç bir şeyi yok. O çocuk 1994 krizinde batıyor ve bankalardan kredi istiyor. Hiç bir banka kredi vermiyor ona. O da bir arkadaşına diyor ki, ’bankalar bana kredi vermiyor ben gidip banka alacağım’ ve gerçekten de gidip banka aldı. Kötü niyetli banka sahipleri istedikleri gibi bankalarını çalıştırdılar."

BU BİR AHLAK MESELESİ:

Türkiye’de batan son iki bankanın devletin temsilcileri varken battığını, her türlü gayrı meşru işin yapıldığını kaydeden Ertürk, bu durumun 10 yıl devam ettiğini söyledi. Türkiye’de yalan söylemenin ve utanmazlığını prim yaptığını savunan Ertürk, "Paranız varsa televizyonlara, gazetelere reklam da verebiliyorsunuz. Bu hepimizin üzerinde düşünmemiz gereken bir Türkiye fotoğrafı. Bunun siyasi bir tarafı yok, bu bir ahlak meselesi. Utanmaz sayısı artarsa bu ülkede nasıl yaşarız" diye konuştu.

"Bütün bu belalar politikacının eli değmeden meydana gelmezdi" diyen Ertürk, sözlerine şöyle devam etti: "Politikacı-bankacı, politikacı-iş adamı gibi kurulan karanlık ilişkiler sistemin çökmesine ve arkasında milyonlarca dolarlık enkaz bırakmasına neden oldu. 1998-2003 yılı arasında geçen 5 yıllık süre zarfından 21 banka battı. Bu batma bir ticari müessesenin batması gibi değil. Ticari müessese batarsa ticari hayattan çekilir ama bir bankanın batması öyle değil. Bunlar battığında önce fona devredildi. Bu batma değil. Bu banka sahibinin topladığı borcunun devletin üstüne yıkılmasıdır."

ASLANLI KÖŞK DE SATIŞTA

TOPRAK Grubu’na ait eski Carlton Oteli arsasını 22 Mayıs’ta 49 milyon 562 bin 613 YTL muhammen bedelle yeniden satışa çıkaracak olan TMSF, Halis Toprak’ın ikametgah olarak kullandığı İstinye’deki Aslanlı Köşkü ve Libadiye’deki arsalarını da satacak. TMSF, Aslanlı Köşk’ü 23 mayısta, Libadiye arsalarını ise 24 mayısta satışa çıkaracak. Toplam 6 parselin satılacağı gayrimenkullerin muhammen bedeli 300 milyon YTL belirlendi.

İHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?