banner39

Kredi kartında imza devri sona eriyor

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Sertaç Özinal sahtecilik ve dolandırıcılığa karşı en iyi yönetmin chip&PIN olduğunu, Türkiye'de bunun yaygınlaştırma çabası içinde olduklarını söyledi

Arşiv 17.04.2007, 17:53 17.04.2007, 17:53
Kredi kartında imza devri sona eriyor

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Sertaç Özinal, chip&PIN uygulamasında gelinen nokta, zorunlu şifre kullanım tarihinin belirlenmesi ve Türk kartlı ödeme sektöründeki yeni gelişmelere ilişkin düzenlediği basın toplantısında, hedeflerinin, sahtecilik ve dolandırıcılıkla mücadelede teknolojinin üst düzey kullanımı ve dünyadaki “en güvenli” yöntem olan chip&PIN’in Türkiye’de yaygınlaştırılması olduğunu söyledi.
Sertaç Özinal, 2007 Mart ayı sonuna kadar chip&PIN dönüşümü için 580 milyon dolar harcandığını, bu tutarın yıl sonu itibarıyla 650 milyon dolara ulaşmasının hedeflendiğini ifade ederek, “Bu miktarları bankalar kendileri üstlendi. Tüketicilere yansıtılmadı” dedi.

‘KART KULLANICILARININ YÜZDE 86’SI ŞİFRELERİNİ BİLİYOR’
Sertaç Özinal, kredi kartı kullanıcılarının yüzde 86’sının şifrelerini bildiğini ifade ederek, “Bu oran, bu yılın ilk aylarında da yüzde 90’lara ulaşmış durumda. Başlayacak kampanya ile bu rakamı yüzde 100’e çıkarmayı hedefliyoruz. Alışveriş yaparken şifresini tuşlayan kullanıcı oranı şu an için yüzde 70” diye konuştu.

Özinal, Türkiye’de Nisan itibarıyla chip&PIN uyumlu kartların oranının yüzde 85, chip&PIN uyumlu POS cihazı oranının yüzde 96 ve chip&PIN uyumlu ATM’lerin oranının yüzde 72 olduğunu belirterek, Mayıs sonu itibarıyla kartlar ve POS cihazlarındaki oranın yüzde 100’e ulaşmasını beklediklerini kaydetti.

Özinal, 30 Haziran 2007 itibarıyla kredi kartlı alışverişlerde şifresiz işlem olmayacağını duyurarak bu tarihe kadar kartlarında chip&PIN olan ancak henüz şifresini almamışların şifrelerini oluşturmalarını sağlamanın, yeni dönemde gerek kart sahiplerinin gerek iş yerlerinin şifre gizliliği ile olan ilişkilerini tekrar gündeme getirilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Alt yapının yüzde 100 hazır olması çalışmalarına paralel, kampanyanın son döneminin Mayıs-Haziran 2007’de hayata geçirileceğini anlatan Özinal, Okan Bayülgen ile devam edeceklerini bildirdi.


Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?