banner39

Kremlin de '3 çocuk' dedi

Moskova yönetimi, çok çocuk doğuranı ödüllendirme kararı aldı.

Arşiv 26.05.2008, 19:45 27.05.2008, 10:12
Kremlin de '3 çocuk' dedi


Kremlin yönetimi, ülkenin öncelikli sorunları arasında başı çeken nüfus azalmasının önüne geçmek için çok çocuk doğuran anneleri ödüllendirecek.

Eski Başkan Vladimir Putin tarafından 'Rusya'nın en büyük krizi' olarak nitelendirilen nüfus azalmasını durdurmayı amaçlayan Moskova yönetimi, Sovyet döneminde olduğu gibi kadınları 'en az 3 çocuk' yapmaya teşvik etmek için böyle bir uygulamaya imza attı.

'Ebeveynlik Onuru Emri' adlı uygulamaya ilişkin kararname, geçtiğimiz günlerde Başkan Dmitry Medvedev tarafından imzalandı.

142 milyon olan Rusya nüfusu, her yıl 700 binden fazla bir azalma gösteriyor ve 2050 yılına kadar yüzde 50 azalacağı tahmin ediliyor.

YENİ MODA ÇOK ÇOCUK

Hükümetin çocuk yapma çağrılarına ilk yanıt, ülkenin zengin kesiminden geldi. Rus yetkililer, ülkedeki zengin kadınlar arasında yeni modanın çok çocuk yapma olduğunu belirtiyor.

Ancak uzmanlar bahsi geçen uygulamayla nüfus artışını sağlamanın çok zor olacağını, zira ülkede 20-30 yaş arası genç kadın sayısının son derece düşük olduğunu söylüyor.

ORTALAMA YAŞAM SÜRESİ DÜŞÜYOR

Ülkede nüfus artışının azalamasında bir başka önemli etken de, ortalama yaşam sürelerinde görülen düşüş.

Rusya'da günümüzde erkeklerin ortalama yaşam süresi 58 yıla kadar gerilemiş durumda. Bunda en önemli etken ise alkolizm.

Eski Başkan Putin, iktidarı döneminde popülaritesini kaybetmemek için alkolizmle mücadele alanında adım atmamakla eleştiriliyor.

Kaynak: Gazeteport

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?