Kremlin'in Başkirya rahatsızlığı

Başkirya meclisi Moskova'nın bölgedeki huzursuzluğa müdahil olmasını istiyor, Kremlin ise teklife soğuk...

Kremlin'in Başkirya rahatsızlığı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Başkirya meclisi Rusya Federal Savcılığı’nın 'bölgede birlik ve beraberliğini temini' için harekete geçmesi gerektiğini savundu. Bölge milletvekilleri bölgesel ve merkezi yasaların yeterince korunmadığını belirtti.

Başkortistan Cumhuriyeti Kurultayı Rusya devlet Duma’sından, Rusya Federasyonu Savcılık yasasının yeniden düzenlenmesini resmen talep etti. Milletvekilleri bölgesel yasaların uygulanmasında sıkıntılar yaşandığını ve bunun ortadan kalkması için Merkezin yeterli önlem almadığını öne sürdü.

Başkortistan vekilleri bu çağrıyı yaparken, Kremlin sarayının bölge yöneticilerinden memnun olmadıklarını yüksel sesle dile getirmeye başladığı öne sürüldü. Ülkenin ulusal kanallarında Başkortistan yönetimi aleyhinde yayınlar artışta.. Rus gazetesi Nezasivisimaya Gazeta’nın haberine göre, bu teklif Kremlin sarayının rahatsızlığının artmasına neden oldu. Merkez bunu doksanlı yıllara dönüş çabası olarak değerlendirdi.

Moskova yöneticilerinin, Başkortistan devlet başkanı Murtaza Rahimov’un Eylül ayında görev süresi tamamlandıktan sonra istifa etmesini istiyor. Tataristan devlet başkanı Şaymiyev gibi ona da devlet danışmanlığı görevinin teklif edilebileceği iddia edildi. Putin’in kısa süreli bölge ziyareti sırasında Rahimov’u daha erken istifaya ikna etmeye çalıştığı da öne sürüldü. İddiaya göre, pazarlık sırasında Murtaza Rahimov ailesinin güvenliğinin sağlanmasını talep etti.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2010, 13:04
banner53
YORUM EKLE

banner39